Има ли достатъчно млади специалисти в области като ядрената енергетика у нас? И защо подготовката на тези кадри би трябвало да е приоритет за страната, коментира в “Нашият ден“ зам.-директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН – проф. Димитър Тонев:
“Факт е, че техническите специалности, природни и точни науки, с изключение на информационните технологии, не гарантират голям интерес у младите хора. И това не е тенденция само в България. Това е може би световна тенденция, отстъпление от интереса към природни науки, точни науки, инженерни науки. Но мисля ще има постепенно, генерално връщане на този интерес. А нашата задача е да го създадем у младите хора. Ние сме започнали инициативи, които още от деца да насочат вниманието към нашата сфера на работа. Ядреният институт и Българското ядрено дружество е в основата на провеждане на хакатони с ученици, на които се поставят задачи, свързани с ядрената физика.“
Недостиг на кадри
“Мога откровено да кажа, че да се завърши физика, да кажем във Физическия факултет на Софийския университет, където аз съм учил, не е лека задача. Много по-лесно може други специалности да се завършат и след това човек да получи по-доходоносна работа. Изисква много усилия и след това изисква допълнителна специализация. – казва още проф. Тонев и акцентира – Студентите трябва да бъдат заинтригувани от това да започнат да учат ядрена физика, ядрена енергетика, топлотехника, радиохимия. Според мен това може да стане, ако България ясно заяви своя приоритет да създава нова ядрена мощност. Тогава и у младите хора ще се създаде едно чувство на сигурност, че те могат да си осигурят по-късно работа.“
“Моето лично мнение е, че подготовката на кадрите в момента, подготовката на специалисти, експерти, знаещи хора, е много важна. Законът за безопасно използване на ядрена енергия ясно казва, че разрешение за експлоатация на ядрени съоръжения се издава само ако заявителят притежава финансови, технически, материални, на най-важното – човешки ресурси и организационна структура. Защото могат да се намерят хора, които да организират нещата, но знания в тази област не могат да се получат така лесно. Изграждането на специалисти в областта на ядрената физика, ядрената енергетика, радиохимията, би отнело от 7 до 10 години. Хора, които могат да влязат в производството и да започнат да работят от момента, в който са започнали на студентската скамейка. Това е така, защото този наглед елементарен процес на делене на урана, който води до отделяне на енергия, изисква много познания.“
“Такива хора в България има в момента, те работят ВВЕР технологията в АЕЦ "Козлодуй", голяма част от тях се ползват и в държавното предприятие “Радиоактивни отпадъци - Козлодуй“. Имаме специалисти по медицинска физика, които се използват за линейни ускорители в болниците, ПЕТ скенери и т.н., но нуждата от такива хора е изключително голяма, а в съответните специалности във висшите учебни заведения не завършват достатъчен брой млади хора."
Повече можете за чуете от звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg