Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата детска болница – какво се случва

| обновено на 10.02.21 в 15:49
3
Снимка: БГНЕС

На какъв етап е проектът за изграждането на новата Национална многопрофилна детска болница?

През септември 2020 г. се състоя срещата, на която здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че няма да има промяна в сроковете и бюджета, заложени в договора за изпълнителя за детска болница, както и че ще бъде разрушена настоящата конструкция и ще бъде изградена напълно нова сграда.

Какво се случи оттогава, коментира в “Нашият ден“ арх. Петкана Бакалова от инициативата “За истинска детска болница“ .

“И да се е случило нещо, ние нямаме информация, въпреки че изпратихме писма и запитвания, както до Министерството на здравеопазването, така и до Столична община. Поискахме да получим информация дали е подготвен проект за разрушаването, тъй като това се прави с проект. Поискахме също информация по отношение на Обществения съвет, който ни беше обещан от премиера, но все още не сме поканени и не е създаден според нас такъв“ – каза тя и посочи – Даже ако е създаден, той е без участие на граждани експерти от инициативата.  

Не получихме никакъв отговор. Зададохме въпрос също по отношение на договора, защото това е един съвсем различен предмет вече – изграждане на нова сграда, и съгласно нашето законодателство и по-точно съгласно Закона за обществените поръчки, би трябвало да има нова обществена поръчка. Да се твърди, че в рамките на същия бюджет ще бъде съборен старият строеж и ще бъде направена нова сграда, меко казано, е нонсенс.“

Арх. Бакалова подчерта, че нито едно обещание от май 2020 г. не е изпълнено, нито е направен обещаният анализ на нуждите, нито е предоставено новото техническо задание за изискванията към болницата... При липса на отговор ще заведат дело по Закона за достъп до обществена информация, тъй като, според нея, на практика е налице отказ от предоставяне на информация.

През лятото, с решение на МС, бе създадена “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД с начален капитал от 30 млн. лева и ангажимент държавата да внесе 50 млн. лв. до края на юли 2021 година и още 20 млн. лв. – година след това. В момента върви съгласувателна процедура с различните ведомства и министерства, със “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД и засегнатите страни.

Изпълнителният директор инж. Иван Алексиев участва в “Нашият ден“ с коментар за това на какъв етап е нейната работа:

“Тъй като обектът е в доста начален стадий на проектиране и разработване и тъй като като функция той е изключително сложен, се доразработва технологичното задание на проекта. От октомври месец дружеството има внесен уставен капитал, регистрирано е и ще започва дейностите по реализация на проекта. Има тристранно споразумение. Инженерингът включва строителството и проектирането в един договор.“

Инж. Алексиев поясни, че в момента тече процесът по цялостно конструктивно обследване, и подчерта, че сега най-важното е заданието да се доразвие

Още подробности за съгласуването между институциите и неправителствените организации, за времето на разрушаването на старата конструкция и за сроковете за проект на цялата сграда, както и съобразяването с идейната концепция на сградата, за похарчените до момента средства от началния капитал (30 млн. лв.) – можете да чуете в звуковия файл.



Проф. Добрин Константинов, детски онкохематолог и председател на Съвета на директорите на “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД, също коментира темата в “Нашият ден“:

За съжаление сме още на един етап, който не ни позволява да сме много активни и да решаваме конкретни медицински проблеми.

Още когато беше направен търгът и е сключен договорът, има общи постановки, които отговарят на основните изисквания към тази болница. Ние сме абсолютно убедени и сме в очакване да се включим активно, говоря за експертите от медицинска гледна точка, когато се решат проблемите по  съгласуване. Без тази зелена улица не можем да бъдем абсолютно конкретни в нашите искания и планове.“

“Историята е дълга с тази болница, но тя става все по-необходима за нас и искана“ – допълни още той. "Това, което ни интересува, като медици, е, че ние нямаме интегрирана единица, която да работи и да посреща чисто медицинската нужда за децата в един огромен район като София." 

Проф. Константинов е категоричен, че изчистването на различните гледни точки нито ще бъде лесен, нито краткотраен процес.



Проф. Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог, началник на Клиниката по неврология в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „проф. д-р Иван Митев“, подчерта необходимостта от изграждането на болницата:

“Трябва да се постигне консенсус. Трябва да се направи тази болница, защото нашите условия не са такива, каквито трябва да бъдат дори за нормална работа, а в усложнената обстановка – още повече. Ние сме със съзнанието, че не отговаряме на изискванията, правим каквото можем, но мечтаем да можем да правим това, което правим, така, както трябва – със съзнанието, че не го правим с риск за себе си и най-вече за пациентите. Новата болница би отговорила на тези условия. И хората, от които зависи, хората, които разколебават тази перспектива, трябва с чиста съвест да си помислят – дали правят добро или не. Защото е ясно, че без компромис нищо не може да се постигне, за да се стигне по-бързо до най-добър резултат.“ – каза проф. д-р Литвиненко.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40