Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата детска болница – какво се случва

| обновено на 10.02.21 в 15:49
3
Снимка: БГНЕС

На какъв етап е проектът за изграждането на новата Национална многопрофилна детска болница?

През септември 2020 г. се състоя срещата, на която здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че няма да има промяна в сроковете и бюджета, заложени в договора за изпълнителя за детска болница, както и че ще бъде разрушена настоящата конструкция и ще бъде изградена напълно нова сграда.

Какво се случи оттогава, коментира в “Нашият ден“ арх. Петкана Бакалова от инициативата “За истинска детска болница“ .

“И да се е случило нещо, ние нямаме информация, въпреки че изпратихме писма и запитвания, както до Министерството на здравеопазването, така и до Столична община. Поискахме да получим информация дали е подготвен проект за разрушаването, тъй като това се прави с проект. Поискахме също информация по отношение на Обществения съвет, който ни беше обещан от премиера, но все още не сме поканени и не е създаден според нас такъв“ – каза тя и посочи – Даже ако е създаден, той е без участие на граждани експерти от инициативата.  

Не получихме никакъв отговор. Зададохме въпрос също по отношение на договора, защото това е един съвсем различен предмет вече – изграждане на нова сграда, и съгласно нашето законодателство и по-точно съгласно Закона за обществените поръчки, би трябвало да има нова обществена поръчка. Да се твърди, че в рамките на същия бюджет ще бъде съборен старият строеж и ще бъде направена нова сграда, меко казано, е нонсенс.“

Арх. Бакалова подчерта, че нито едно обещание от май 2020 г. не е изпълнено, нито е направен обещаният анализ на нуждите, нито е предоставено новото техническо задание за изискванията към болницата... При липса на отговор ще заведат дело по Закона за достъп до обществена информация, тъй като, според нея, на практика е налице отказ от предоставяне на информация.

През лятото, с решение на МС, бе създадена “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД с начален капитал от 30 млн. лева и ангажимент държавата да внесе 50 млн. лв. до края на юли 2021 година и още 20 млн. лв. – година след това. В момента върви съгласувателна процедура с различните ведомства и министерства, със “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД и засегнатите страни.

Изпълнителният директор инж. Иван Алексиев участва в “Нашият ден“ с коментар за това на какъв етап е нейната работа:

“Тъй като обектът е в доста начален стадий на проектиране и разработване и тъй като като функция той е изключително сложен, се доразработва технологичното задание на проекта. От октомври месец дружеството има внесен уставен капитал, регистрирано е и ще започва дейностите по реализация на проекта. Има тристранно споразумение. Инженерингът включва строителството и проектирането в един договор.“

Инж. Алексиев поясни, че в момента тече процесът по цялостно конструктивно обследване, и подчерта, че сега най-важното е заданието да се доразвие

Още подробности за съгласуването между институциите и неправителствените организации, за времето на разрушаването на старата конструкция и за сроковете за проект на цялата сграда, както и съобразяването с идейната концепция на сградата, за похарчените до момента средства от началния капитал (30 млн. лв.) – можете да чуете в звуковия файл.



Проф. Добрин Константинов, детски онкохематолог и председател на Съвета на директорите на “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД, също коментира темата в “Нашият ден“:

За съжаление сме още на един етап, който не ни позволява да сме много активни и да решаваме конкретни медицински проблеми.

Още когато беше направен търгът и е сключен договорът, има общи постановки, които отговарят на основните изисквания към тази болница. Ние сме абсолютно убедени и сме в очакване да се включим активно, говоря за експертите от медицинска гледна точка, когато се решат проблемите по  съгласуване. Без тази зелена улица не можем да бъдем абсолютно конкретни в нашите искания и планове.“

“Историята е дълга с тази болница, но тя става все по-необходима за нас и искана“ – допълни още той. "Това, което ни интересува, като медици, е, че ние нямаме интегрирана единица, която да работи и да посреща чисто медицинската нужда за децата в един огромен район като София." 

Проф. Константинов е категоричен, че изчистването на различните гледни точки нито ще бъде лесен, нито краткотраен процес.



Проф. Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог, началник на Клиниката по неврология в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „проф. д-р Иван Митев“, подчерта необходимостта от изграждането на болницата:

“Трябва да се постигне консенсус. Трябва да се направи тази болница, защото нашите условия не са такива, каквито трябва да бъдат дори за нормална работа, а в усложнената обстановка – още повече. Ние сме със съзнанието, че не отговаряме на изискванията, правим каквото можем, но мечтаем да можем да правим това, което правим, така, както трябва – със съзнанието, че не го правим с риск за себе си и най-вече за пациентите. Новата болница би отговорила на тези условия. И хората, от които зависи, хората, които разколебават тази перспектива, трябва с чиста съвест да си помислят – дали правят добро или не. Защото е ясно, че без компромис нищо не може да се постигне, за да се стигне по-бързо до най-добър резултат.“ – каза проф. д-р Литвиненко.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24