Разширяват ли се полето, в които неравенството намира място? Води ли до неговото нарастване “тоталната дигитализация“? Темата коментира в “Нашият ден“ програмистът и писател Георги Караманев:
“Живеем в нещо като дигиталното средновековие, когато много малка част, “аристокрацията“, се радва на благата на дигиталното, а другите на пръв поглед имат достъп до тях. Технологиите ни дават, от една страна, много удобния социален отдушник. Там чувстваме, че можем да кажем всичко. Преминаването ни в комуникации основно по дигитален път през последната година стана толкова рязко, че ни лишава от голяма част от човешкото общуване.“
“Дигиталните неравенства са в много аспекти и са доста по-коварни, неусетни. Чисто икономически виждаме, че в цялата тази криза най-богатите хора, които са вече свързани с технологиите, става много по-богати. Технологичните монополисти стават все по-демонстративни, ясни, открояващи се дотолкова, че могат вземат думата на президента на най-силната държава.“ – казва още той.
Обект ли сме на “социално инженерство“
“Технологиите се развиват изключително бързо и човек трябва да е много гъвкав, за да може да насмогне в утрешния ден да е достатъчно актуален, особено ако професията му е свързана с това. До голяма степен ги има и поколенческите проблеми, защото по-възрастните поколения са много по-неадекватни в интернет. И това също създава допълнителни неравенства. Ние можем да видим много лесно, че всичките успели в интернет са представители на две поколения. Тези, които са в началото на 80-те години, когато технологиите избухват, и след това в началото на новото хилядолетие, когато технологиите погълнаха всичко. От там нататък е много по-трудно."
Какво да очакваме
“Блажено щастие, поне до някакъв момент. Направо е невъзможно да се прогнозира, защото нещата са изключително динамични, случват се много по-бързо. Нещата според мен драстично ще се променят, когато изкуственият интелект още малко напредне, никой не може да каже в каква посока – позитивна или негативна, но със сигурност ще бъдат различни. А дотогава неравенствата само ще се задълбочават. Няма форма, която да ни изведе от този омагьосан кръг.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg