Разширяват ли се полето, в които неравенството намира място? Води ли до неговото нарастване “тоталната дигитализация“? Темата коментира в “Нашият ден“ програмистът и писател Георги Караманев:
“Живеем в нещо като дигиталното средновековие, когато много малка част, “аристокрацията“, се радва на благата на дигиталното, а другите на пръв поглед имат достъп до тях. Технологиите ни дават, от една страна, много удобния социален отдушник. Там чувстваме, че можем да кажем всичко. Преминаването ни в комуникации основно по дигитален път през последната година стана толкова рязко, че ни лишава от голяма част от човешкото общуване.“
“Дигиталните неравенства са в много аспекти и са доста по-коварни, неусетни. Чисто икономически виждаме, че в цялата тази криза най-богатите хора, които са вече свързани с технологиите, става много по-богати. Технологичните монополисти стават все по-демонстративни, ясни, открояващи се дотолкова, че могат вземат думата на президента на най-силната държава.“ – казва още той.
Обект ли сме на “социално инженерство“
“Технологиите се развиват изключително бързо и човек трябва да е много гъвкав, за да може да насмогне в утрешния ден да е достатъчно актуален, особено ако професията му е свързана с това. До голяма степен ги има и поколенческите проблеми, защото по-възрастните поколения са много по-неадекватни в интернет. И това също създава допълнителни неравенства. Ние можем да видим много лесно, че всичките успели в интернет са представители на две поколения. Тези, които са в началото на 80-те години, когато технологиите избухват, и след това в началото на новото хилядолетие, когато технологиите погълнаха всичко. От там нататък е много по-трудно."
Какво да очакваме
“Блажено щастие, поне до някакъв момент. Направо е невъзможно да се прогнозира, защото нещата са изключително динамични, случват се много по-бързо. Нещата според мен драстично ще се променят, когато изкуственият интелект още малко напредне, никой не може да каже в каква посока – позитивна или негативна, но със сигурност ще бъдат различни. А дотогава неравенствата само ще се задълбочават. Няма форма, която да ни изведе от този омагьосан кръг.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg