Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 години от рождението на Кръстьо Кръстев

Кръстьо Кръстев
Снимка: goodreads.com

На 12 февруари се навършват 70 години от рождението на писателя Кръстьо Кръстев – дългогодишния главен редактор на в-к "Стършел". Популярен хуморист, автор на фейлетони и кратки хумористични разкази. 

Кръстьо Кръстев е роден в София на 12 февруари 1951 г. За себе си сам казва: "Завършил съм журналистика в Софийския университет – една специалност, която не ме научи на нищо хубаво, освен на това какво мисли Ленин за печата. Все пак, имахме един преподавател, когото много обичам – проф. Стефан Брезински. Той ме научи къде се пише пълен и къде – кратък член, къде се слагат запетайки, и това ми върши работа и до ден-днешен. Иначе, винаги съм се занимавал с писане на разкази и фейлетони."

През 1989 г. започва работа във в-к "Стършел". Кръстьо Кръстев е главен редактор на „Стършел“ от 1995 до 2003 г. и успява да преведе вестника през най-трудните години на прехода. В продължение на десет години работи и в редакция "Хумор, сатира и забава" на Българското национално радио.

„Българинът може и да е политическо животно, но в личното си битие обича да се окопава, да строи къща, да пълни мазе с буркани, да слага кисело зеле в каца и да посяга на чужди булки, което създава една особена карнавалност на живота му.“ 

Автор е на книгите: "Снимка с кокошка", "Представлението свърши", "Блус в Подуене", "В собствен сос", "Дзен под кедъра", "Бай Ганьо се завръща" (в съавторство с Й. Попов и М. Вешим). Пак заедно с тях е съавтор на знаменитите стършелови спектакли в Сатиричния театър "Смехотерапия" и "Шокова терапия", играни в продължение на почти десет години.

Два пъти става носител на наградата "Чудомир" за най-добър български хумористичен разказ. Отива си от този свят през 2009 г.

Чуйте коментара на Светлана Тодорова и запис на Кръстьо Кръстев за спектакъла "Смехотерапия" в Сатиричния театър от Златния фонд на БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30