Китайската нова година ще протече по един по-спокоен начин тази година в новите условия на вирусната криза. Празникът ще премине без големи тържества на открито, за да се гарантира безопасността на хората. В Хонконг например се отменя традиционният пищен парад и фойерверките, както и храмовите събори в отделните китайски провинции.
47 музея в Пекин са подготвили специални събития за празничния сезон, които включват изложби и интерактивни игри. Повечето от тях ще се проведат виртуално с удължено работно време. Също така библиотеките, културните центрове, галериите, театрите, парковете и забележителностите ще останат отворени за празника в китайската столица. Те ще работят с ограничен брой посетители на ден и предварителни резервации. Много от тези места ще предоставят на пекинските жителите и намаления и безплатни услуги.
Също така, местните зрители очакват с голям интерес и премиерите на няколко китайски филма, за които са закупени милиони билети. Пролетният празник по традиция е най-доходоносният сезон за киноиндустрията и кината се очаква да останат отворени с намален до 50% капацитет в Пекин и други области.
И след празника културните събития ще продължат да се провеждат в налагащия се в пандемията „хибриден формат“, а именно онлайн и офлайн, докато обстановката се нормализира.
Чуйте как китайците посрещат най-големия си празник и какво вещае Годината на Металния вол.
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg