„Театрални алтернативи“ е нов проект на театралния режисьор, педагог и продуцент Елена Панайотова. Програмата е адресирана както към почитателите на театралното изкуство, така и към хората, които правят театър. Идеята се ражда в сегашните условия на пандемия, когато творците превърнаха дигиталното пространство в сцена, за да запазят връзката си с публиката.
Замисълът е „Театрални алтернативи“ да представя два пъти в месеца в дигитална среда подбрани спектакли на независими артисти и организации у нас, действащи в сферата на алтернативните театрални практики през последните 15 години.
След излъчването на представленията зрителите имат възможност за разговор с авторите им в реално време, да задават въпроси и да дискутират какви са тенденциите в сферите на документалния театър, физическия театър, танцовия театър, device пърформанса, театъра за социална отговорност, site-specific театъра, плейбек театъра и приложния театър.
Достъпът до излъчваните спектакли и дискусии е свободен.
Програмата започна на 8 февруари с представяне на спектакъла „Невидими № 3: Дом“ на Студиото за документален театър VOX POPULI и последвала дискусия с режисьорката на постановката Неда Соколовска и актрисата Мадлен Чолакова.
Водещ на онлайн излъчванията и модератор на срещите с авторите на спектаклите е актрисата Василия Дребова.
Кои представления и творци ще бъдат представени в следващите месеци до 25 май и къде могат да бъдат гледани, разказа в „Артефир“ програмният ръководител на „Театрални алтернативи“ Елена Панайотова.
Програмата се осъществява с подкрепата на Националния фонд „Култура“.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg