„Театрални алтернативи“ е нов проект на театралния режисьор, педагог и продуцент Елена Панайотова. Програмата е адресирана както към почитателите на театралното изкуство, така и към хората, които правят театър. Идеята се ражда в сегашните условия на пандемия, когато творците превърнаха дигиталното пространство в сцена, за да запазят връзката си с публиката.
Замисълът е „Театрални алтернативи“ да представя два пъти в месеца в дигитална среда подбрани спектакли на независими артисти и организации у нас, действащи в сферата на алтернативните театрални практики през последните 15 години.
След излъчването на представленията зрителите имат възможност за разговор с авторите им в реално време, да задават въпроси и да дискутират какви са тенденциите в сферите на документалния театър, физическия театър, танцовия театър, device пърформанса, театъра за социална отговорност, site-specific театъра, плейбек театъра и приложния театър.
Достъпът до излъчваните спектакли и дискусии е свободен.
Програмата започна на 8 февруари с представяне на спектакъла „Невидими № 3: Дом“ на Студиото за документален театър VOX POPULI и последвала дискусия с режисьорката на постановката Неда Соколовска и актрисата Мадлен Чолакова.
Водещ на онлайн излъчванията и модератор на срещите с авторите на спектаклите е актрисата Василия Дребова.
Кои представления и творци ще бъдат представени в следващите месеци до 25 май и къде могат да бъдат гледани, разказа в „Артефир“ програмният ръководител на „Театрални алтернативи“ Елена Панайотова.
Програмата се осъществява с подкрепата на Националния фонд „Култура“.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg