Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Радостин Чолаков: От село Барутин до Google

Радостин Чолаков
Снимка: Стоп кадър БНТ

Радостин Чолаков е момче на 15 години от родопското село Барутин. Той вече има признание за постиженията си в областта на програмирането от софтуерния гигант “Гугъл“ и е спечелил национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. В момента разработва изкуствен интелект, който да разпознава емоциите в текстове на български.

Радостин Чолаков е Главен герой в “Нашият ден“.

Детството

„От малък съм любопитен към всичко и съм експериментирал с какво ли не. Като малък нямах телефон и компютър, но ми беше интересно, когато видя някой, че има някаква по-нова технология, гледах и питах какво мога да правя с този телефон. Когато вече аз получих лаптоп, започнах да се ровя. Първоначално и на телефоните, и на компютрите съм ровил в настройките, за да видя какво ще стане, даже съм ги развалял. С времето започнах да се понаучавам на разни неща.“

“До седми клас съм си учил в село Барутин. Там има едно малко училище в малко населено място. В цялото училище са не повече от 80 деца. Когато бях в пети клас, се налагаше да учим заедно пети и шести клас. Имаше учители за основните предмети. От седми клас съм в Математическата гимназия в Пловдив.“

Програмирането

Главният път на село Барутин“Започнах с програмирането около края на трети, началото на четвърти клас. Една вечер видях леля ми и нейния съпруг, които работят подобно нещо, бяха ни на гости и погледнах какво правят, стана ми интересно, но те живееха далеч, нямаше как да ми помагат. Тогава се запалих и започнах сам да търся в интернет как да направя това и онова. Започнах да програмирам – в началото беше проба-грешка, повечето неща не се получаваха, но пък и не се отказвах. И така натрупах доста опит.“

Компютърни езици

“Започнах с JavaScript, учил съм го основно от интернет от различни клипчета. Дори интересното е, че повечето ресурси за програмиране онлайн са на английски, аз като по-малък не знаех добре английски, и ми се наложи, навлизайки в света на програмирането, да науча и английски.“

Google

“Това беше през 2018 г., когато вече бях понатрупал доста опит в програмирането. Тогава забелязах конкурс на Google за разработка на гласови приложения за техния асистент. Участвах, като разработих няколко мои разработки. Критерият беше тогава, ако започне твоето приложение да се използва, например от 10 хил. души, ти присъждат награда. И аз успях едно от моите приложения да получи тази награда. Тогавашната награда беше нещо от сорта на 2400 долара под формата на различни ваучери и средства, с които да продължа да програмирам.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34