Трудно е да се занимаваш с народни танци, ако не носиш фолклора в сърцето си. Когато той е вътре в теб, ти не просто играеш, а гориш на сцената и по този начин успяваш да предадеш магията и на всички около теб. Доказателство за това са танцьорите от формация „Димитров“, които сякаш оставят сърцата си на сцената. Тази група е уникална за България, защото е съставена само от момчета. Основана е през 2017 г. с едва три момчета, но постепенно се разраства. Ядрото е в Нова Загора, но формацията вече има филиал и в Стара Загора.
Групата в момента е изправена пред нов проект, който също ще е единствен по рода си за страната ни, а именно танцово-музикален филм „Момчетата на Димитров“. Той ще е съчетание от актьорска игра, народни танци и песни. Момчетата имат задача да изиграят танци от всички етнографски области на България. Освен това филмът ще бъде и образователен, като целта му е да популяризира българския фолклор сред децата. Създателите набират средства за осъществяването му, а повече информация може да намерите тук.
Хореограф на тази уникална формация е Теодор Димитров, чийто талант в началото на годината беше признат от ЮНЕСКО. Той има удоволствието да е официален член на Международния съвет по танци CID към ЮНЕСКО – Париж, Франция. Самият той споделя, че трябва да представиш атрактивен продукт на много високо ниво, за да привлечеш деца, особено момчета.
Теодор Димитров разказва в “Нашият ден“ за себе си и за състава:
“Започнах да танцувам като дете и то не в ранна детска възраст, а може би някъде към пети, шести клас и така до завършване на средното ми образование. По-късно осъзнах, че трябва да се занимавам с танцов фолклор. Първи професионални стъпки направих при големия хореограф Васил Герлимов, известен хореограф от Стара Загора. Реших, че имам наченки и като хореограф. Обичам да работя с деца. Комбинирах двете неща и направих частна формация, която е само от момчета.“
Защо само от момчета
“Така се получи, не е търсено. Впоследствие решихме да заложим на това, защото само по себе си е уникално за България. Просто в началото имах само три момчета, след това направих кастинг и на него се явиха само момчета. Нещо, което е прецедент изобщо за нашата страна, знаем, че момчетата не се записват масово на народни танци. Стана интересно като продукт, различаваше се по фестивали и концерти, реших да си остане така, защото е наистина уникално.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева. Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...
Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..
Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg