Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детското здравеопазване в Бургаския регион

На какъв етап е проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница в Бургас

УМБАЛ Бургас
Снимка: УМБАЛ Бургас

Какво предвижда общинският бюджет за 2021 г. на Бургас в областта на детското здравеопазване и на какъв етап е проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница? Лекари ще има в най-големите училища на Бургас, стана ясно в края на януари. На какъв етап са всички тези несъмнено добри проекти в областта на детското здравеопазване – отговори дана кметът на Община Бургас Димитър Николов:

"Това е доста мащабна програма, която ние сме стартирали. Въвеждането на лекари в по-големите училища в Бургас, а скоро и във всички бургаски училища, е свързано с изграждането на новата регионална Университетска детска болница. В момента сме на предпоследния етап в избора на международен консорциум. Благодаря на Европейската инвестиционна банка за бързото съдействие, защото се оказа, че в България за няколко месеца не успяхме да се доберем до организация или екип, който в последните 10-15-20 години е строил детска болница, за да черпим опит. Наложи се да потърсим външен партньор и Европейската банка ни осигури средства и техническа помощ. В момента е последната седмица, в която ние трябва да изберем консорциум, който ще ни консултира и който ще ни даде детайлна информация по отношение на дизайна на болницата, обемите, броя на различните отделения – функции, и обвързаността на болницата с целия Югоизточен регион в страната, както и с учебните заведения – детски ясли и градини, училища. По този начин ще направим цялостната сглобка на тази мащабна програма.

Освен закупуването на оборудване и изграждането на нови корпуси е необходимо и осигуряването на специалисти. За тяхното привличане започнахме една друга програма, която цели привличане на млади лекари специалисти в Бургас. Не само току-що завършили медицинските университети, но и лекари с достатъчен стаж и практика. Обвързано е с допълнително финансово заплащане, настаняване в нови жилища, с възможност те да останат тяхна собственост и т.н." 

Кметът на Бургас Димитър Николов поясни, че са си поставили задача в рамките на 2 години сградата да бъде завършена изцяло – с обзавеждането и оборудването, както и тоталната реконструкция на Отделението по реанимация. Той подчерта значението на създаване на мрежа от педиатрии в целия Югоизточен регион. 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Стилияна Томова, УМБАЛ Бургас, неонатолог и началник на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас, коментира в "Нашият ден":

"Неонатологията е една стресираща специалност, изпълнена с много напрежение и висок риск. През годините наблюденията ми върху детското здравеопазване в Бургас показват, че се полагат усилия, но те трябва да са неимоверни, за да се поддържа едно добро ниво, за да се случват нещата по най-добрия начин за пациентите. В нашето отделение се грижим за рисково новородени, които имат нужда от проследяване в последствие, за да може да имат едно добро бъдеще. Това е един много труден процес поради липсата на достатъчно специалисти в града, липсата на база – цялата тази грижа и проследяване да бъде на едно място, за да се случват нещата. Като цяло, въпреки че през годините се говори колко е приоритетно детското здравеопазване и грижата за децата, намирам, че нещата са на недостатъчно добро ниво, за да се осъществява адекватна грижа. Говоря както в битов план, така и за необходимостта от специалисти и от достатъчно хора, които да се грижат за тези деца."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Проф. Владимир Пилософ

Проф. Пилософ: Добре е да се обсъдят европейските стандарти за училищно здравеопазване

Лекари ще има в най-големите училища на Бургас, стана ясно в края на януари. Стартира и проектът за изграждане на Многопрофилна детска болница в Бургас, която да стане център на педиатрична мрежа в целия Югоизточен регион. Проф. Владимир Пилософ,..

публикувано на 17.02.21 в 13:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа,..

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския..

публикувано на 19.02.25 в 10:26