Добро утро. Преди всичко трябва с тъга да признаем, че единственото ясно и категорично твърдение във връзка с описанието и класифицирането на човешкото общество е, че то не подлежи на ясно и категорично описание и класифициране. Мен лично най ме боли от иначе атрактивната теория, че войните в Европа са се водили между винопийците и биропийците. А къде остават ракиджиите, тоест Балканите с нашите многобройни войни? А къде остават водкаджиите, сиреч Русия и Полша, които също имат богат военен опит? Съответните учени мълчат.
Но да се съсредоточим върху класовата структура на обществото. Най-модерната теория, която поне на мен ми е известна, е на професор Савидж за седемте социални класи на 21 век – елит, солидна средна класа, техническа средна класа, нови заможни работници, традиционна работническа класа, начинаещи работници в сферата на услугите и прекариат. Можем ли да опишем по този модерен начин българското общество? Опитаме ли ще се спънем! Например къде да сложим огромната маса хора, слагащи кисело зеле? Елит ли са, щом практикуват това изкуство? Хайде сега, зеле и елит! Солидна средна класа ли са те, щом имат пари за зеле, сол и хрян? Звучи несериозно. Техническа средна класа ли са, щом са се посветили на занимание, изискващо знания, майсторлък и опит? Надали.
Ами многочислените българи, харесващи чалга? На дъното ли са те, сред прекариата? Доста от тях обаче са заможни, значи гравитират към елита, но пък какъв елит с чалга.
Ще каже някой – хайде сега кисело зеле или чалга, тук става дума за друго! Добре, но милиони хора у нас слушат чалга и/или слагат зеле. Ако ги махнем от разсъжденията ни, какво остава? Ще ви кажа – остава единственият категорично ясен елемент в класовата структура на българското общество.
Лорд Евгени Минчев. Не е ясно за какви заслуги към короната е получил благородническата титла, но човекът си има съответния документ. Освен това пише стихове, композира и пее песни. Освен това очевидно е материално обезпечен. Типичен елит според класификацията на професор Савидж. Ето гръбнакът, около който може да бъде изградена класовата структура на българското общество. Как даден нашенец се съотнася спрямо родния лорд определя неговото място в социалната ни йерархия.
Сега, след като методологията вече е ясна, удовлетворен се оттеглям, като ви пожелавам приятен ден.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg