Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременните измерения на митаря и фарисея от Христовата притча

Снимка: bogonosci.bg

Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христа те „стриктно“ и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл, която ръководи фарисея е, че не е като другите грешен, а стои по-високо от тях. Докато митарят, който събира данъци, идва в храма и със затрогващо отчаяние и смирение се моли: „Боже, бъди милостив към мене, грешника“. Осъзнал, че не може да направи нищо без Божията помощ, след разкаянието, настъпило в душата му, той проси от Бога да го подкрепи и получава Божието благоволение. Така митарят се прибира в дома си оправдан за разлика от фарисея, защото както казва Спасителят: „Който превъзнася себе си, ще бъде унизен; а който се смирява, ще бъде въздигнат.“ Истинността на тези думи се потвърждава от цялата история на Църквата. Заедно с проф. Калин Янакиев, преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ ще разсъждаваме върху този евангелски откъс.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов и Радослав Диков (вдясно)

След изборите в Германия и срещата между президентите на САЩ и Украйна

На връх 1-ви март – деня на мартениците и самодейците, водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист и настоящ фейлетонист, задълбочено, професионално и аналитично коментират събитията в Германия след изборите, както и скандалната среща между президентите Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет. "Реалити шоу" или "другарски съд"..

публикувано на 01.03.25 в 21:20
Капка Тодорова

Капка Тодорова: Европа не трябва да се предава без бой

Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква да заеме ролята на новия лидер на Европа, ще има огромно значение не само за германците, но и за бъдещето на Стария континент. Силно и решително правителство, но и сериозен поглед към "Алтернатива за..

публикувано на 01.03.25 в 09:35
Кукеровден – с. Бозвелийско

Кукеров ден и Сирни заговезни отбелязват в Поморие

Двудневна културна програма, посветена на народните обичаи – Кукеров ден и Сирни заговезни, организират в Поморие в първите дни на март.  "От няколко години тези празници се отбелязват в Поморие. Тази година нашето читалище "НЧ "Възраждане-Доброван 2013 г" обединихме усилия с кукерската група от с. Горица, за да участваме в празника. Името..

публикувано на 01.03.25 в 09:25
Том Грос

Том Грос: Хамас правят шоу с военни престъпления

На 26 февруари 2025 г. цял Израел изпрати в последния им път Шири, Ариел (4 г.) и Кфир (9 м.) Бибас, отвлечени от Хамас на 7 октомври 2023 г. от дома им и убити с голи ръце от техните мъчители месец по-късно. Израел прие това погребение като своя обща мъка и като шанс да обясни на света защо води война, която не е започнал той. Израелците смятат, че..

публикувано на 01.03.25 в 08:55
Никола Тулечки

Представата за свобода на словото в САЩ се превръща в "Оруел е с нас на масата"

Какво представляват "бележките на общността" в социалните мрежи, защо Илон Мъск говори, че ще ги махне или ще промени начина им на действие, и има ли паралел в представата за свобода на изразяваме между тези намерения и отношението на новата американска администрация с конвенционалните медии в САЩ  – коментира в рубриката на предаването "Мрежата"..

публикувано на 28.02.25 в 17:00