“Всички ние сме подвластни на света на медиите и на образите, които те създават. От тази гледна точка музеят на бъдещето страшно много ще се доближава до това, което ние наричаме – да изживееш мига или живота си като във филм. Казвам го така, за да можем по-лесно да си представим какво се случва. Това заяви в "Нашият ден" в рубриката "Terra култура" проф. д-р Николай Ненов, етнолог и директор на РИМ - Русе:
"Ето, вижте, в сферата на туризма днес се представят не само най-обикновени пътешествия с дати, но и много често ни изкушават с преживяване. Музеите също се опитват да предлагат преживяване, но обикновено това преживяване може да има следваща степен, която да стигне до въобразяване. Някои се опитват чрез дигитални платформи да правят такъв тип преживяване и въобразяване в света, в който човек да попадне, а и да го моделира, да го конструира. В света вече има и платформи, които могат да бъдат персонализирани.“
Бутафорните обекти
"Темата за бутафорното наследство е изключително важна. Ние все пак живеем във века на консуматорското общество и бутафорните обекти, които бяха реализирани, бяха причислени към общата група и заради възможността човек да употребява повече от това, което му е предоставено в миналото. И така имаме надграждания до зъбер, не обикновени погребения в некропол – ами с вампири... Доколко е важно това? Важно е, защото показва на какъв етап е обществото.
Да кажем, че музеите са едно огледало на общественото развитие. Те са задължени да бъдат активната страна, за съжаление невинаги и не всички музеи го постигат. Но така или иначе всичко онова, което ни е познато откъм исторически възстановки на живо или пък реконструкции на обекти – за съжаление не всички харесваме. Започва векът на музеите – и по света хората строят музеи, а ние строим крепости. Важен детайл, който ни различава от останалите...
Трябва да се обърнем към реконструкция на съществуващите ни музеи, защото те за съжаление са твърде-твърде еднакви. Когато отидем в който и да е музей в България, ще видим един и същи гърнета и твърде малко неща, които имат истории, които разказват за миналото от първо лице, свидетелски. Надявам се с времето да се научим и да помогнем на собствените си местни общности да формират идентичност чрез музеите.“
“В развитието на науките в последните няколко десетилетия има голяма пропаст, несъответствие. Между постиженията на учените, които се занимават с антропология – етнографите и фолклористите, и това, което от техните изследвания се показва в музеите. А съвременните музеи на Запад са антропологизирани.“
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Човекът винаги е имал желание за пътуване във времето. Един от методите, които човечеството използва от дълбока древност, е методът на историческата възстановка или реконструкция. Историкът и културолог Петя Крушева разказва в “Нашият ден“ за..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман...
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени,..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg