Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на бъдещето

Крепостта Червен
Снимка: РИМ Русе

“Всички ние сме подвластни на света на медиите и на образите, които те създават. От тази гледна точка музеят на бъдещето страшно много ще се доближава до това, което ние наричаме – да изживееш мига или живота си като във филм. Казвам го така, за да можем по-лесно да си представим какво се случва. Това заяви в "Нашият ден" в рубриката "Terra култура" проф. д-р Николай Ненов, етнолог и директор на РИМ - Русе:

"Ето, вижте, в сферата на туризма днес се представят не само най-обикновени пътешествия с дати, но и много често ни изкушават с преживяване. Музеите също се опитват да предлагат преживяване, но обикновено това преживяване може да има следваща степен, която да стигне до въобразяване. Някои се опитват чрез дигитални платформи да правят такъв тип преживяване и въобразяване в света, в който човек да попадне, а и да го моделира, да го конструира. В света вече има и платформи, които могат да бъдат персонализирани.“

Бутафорните обекти

"Темата за бутафорното наследство е изключително важна. Ние все пак живеем във века на консуматорското общество и бутафорните обекти, които бяха реализирани, бяха причислени към общата група и заради възможността човек да употребява повече от това, което му е предоставено в миналото. И така имаме надграждания до зъбер, не обикновени погребения в некропол – ами с вампири... Доколко е важно това? Важно е, защото показва на какъв етап е обществото.

Да кажем, че музеите са едно огледало на общественото развитие. Те са задължени да бъдат активната страна, за съжаление невинаги и не всички музеи го постигат. Но така или иначе всичко онова, което ни е познато откъм исторически възстановки на живо или пък реконструкции на обекти – за съжаление не всички харесваме. Започва векът на музеите – и по света хората строят музеи, а ние строим крепости. Важен детайл, който ни различава от останалите...

Трябва да се обърнем към реконструкция на съществуващите ни музеи, защото те за съжаление са твърде-твърде еднакви. Когато отидем в който и да е музей в България, ще видим един и същи гърнета и твърде малко неща, които имат истории, които разказват за миналото от първо лице, свидетелски. Надявам се с времето да се научим и да помогнем на собствените си местни общности да формират идентичност чрез музеите.“

“В развитието на науките в последните няколко десетилетия има голяма пропаст, несъответствие. Между постиженията на учените, които се занимават с антропология – етнографите и фолклористите, и това, което от техните изследвания се показва в музеите. А съвременните музеи на Запад са антропологизирани.“

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Възстановка на средновековна кухня

Историческата възстановка – пътуване във времето

Човекът винаги е имал желание за пътуване във времето. Един от методите, които човечеството използва от дълбока древност, е методът на историческата възстановка или реконструкция. Историкът и културолог Петя Крушева разказва в “Нашият ден“ за..

публикувано на 22.02.21 в 15:05
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на писателя Светлозар Стоянов в романа му "Градът на Божията мъдрост"

Десет години след премиерата на последната му книга "Гравюра от белези" писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман "Градът на Божията мъдрост", съдържа неговите лични признания за годините от..

публикувано на 19.05.24 в 13:50
Част от участниците в хумористичните празници (останалите са зад кадър)

Хайде пак в Кубрат!

В редакция "Хумор и сатира" сме се събрали все хора, дето обичат да пътуват. Миналия уикенд гостувахме в Кубрат, за да участваме в XVII конкурс за хумор и сатира, организиран от местния клуб на хумористите "Жарава". За да не сме с празни ръце,..

публикувано на 17.05.24 в 18:10
Поло Оконе

Поло Оконе, мултижанров артист: В селото има по-специална енергия от градската!

Гост в рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" беше Поло Оконе - човекът, който си е поставил за цел да възроди културния живот в пернишкото село Мурено. Той е мултижанров артист, реализирал множество инсталации, хепънинги и пърформанси...

обновено на 17.05.24 в 11:17

"Области на особен интерес" на Силвия Попова

"Области на особен интерес" е името на изложбата на Силвия Попова. Пътят към природата в живописта на художничката минава през събирането и използването на разнообразни дигитални ресурси, запечатващи с пикселизиращите си зеници земната повърхност...

публикувано на 17.05.24 в 08:10

Много приятни изненади очакват жителите и гостите на Габрово в следващите дни

Дните на хумора и сатирата започват днес (16 май) в Габрово и ще са изпълнени с творчески преживявания, изложби, церемонии за таланти, конкурси, карикатури, куклен театър, концерти, детски събития и разбира се – карнавално шествие с мото "Make..

публикувано на 16.05.24 в 17:42