Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел се готвят със зелена карта за празника Пурим

Израел обяви план, според който ваксинираните срещу коронавирус ще бъдат допускани на културни събития, а също и в клубове и ресторанти. Те ще могат и да пътуват и в чужбина, стига да представят т.нар. „зелена карта“, каквато ще получи всеки ваксиниран.

Зелената карта след ваксиниране в Израел бива наричана и „зелена значка“. Тя олицетворява постепенното отваряне към нормалния живот.

Страната се готви да посрещне един от най-хубавите пролетни празници – Пурим, става ясно от разговора на Димитрина Кюркчиева в „Артефир“ с кореспондента на БНР от Израел Весела Райчинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първите симптоми на белодробния карцином – кога да се притесняваме?

Белодробният карцином остава една от водещите причини за онкологична смъртност в световен мащаб, въпреки напредъка в медицината и разнообразието от терапевтични възможности. Гръдният хирург д-р Анатоли Семков от Клиниката по гръдна хирургия в университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" споделя важни аспекти от..

публикувано на 26.02.25 в 12:05
Прф. Атанас Йонков

УМБАЛ "Александровска" първа в Европа инсталира иновативен робот за безкръвни операции

Днес УМБАЛ "Александровска" ще извърши първа операция с най-съвременната роботизирана хирургична система за безкръвни операции – робот с четири ръце. Проф. Атанас Йонков , директор на Александровска болница, разказва в Lege Artis, че това е първото лечебно заведение не само в България, но и в Европа, което въвежда иновативната система за..

публикувано на 26.02.25 в 11:42

26 февруари: Ден на розовата фланелка

Всяка последна сряда на февруари светът отбелязва Световния ден против тормоза в училище, по-известен като "Ден на розовата фланелка". Този ден символизира неприемането на тормоза и насилието в училищната среда, като насърчава солидарността и подкрепата сред учениците. Инициативата стартира през 2007 година в Канада, когато двама ученици –..

обновено на 26.02.25 в 11:22

Детският отдел на билиотеката във Велико Търново кани на тематично четене

Библиотекарите от Детския отдел на Библиотечно-информационния център "Славейче" към Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" във Велико Търново започнаха поредица от 12 ежемесечни тематични четения . Четенията се провеждат през целия ден и са отворени за всички желаещи. Днес ще се състои февруарското издание на инициативата, като темата е любовта...

обновено на 26.02.25 в 09:52
Петромир Кънчев

(Не)легитимните форми на гражданското недоволство

За (не)легитимните форми на гражданското недоволство говори  Петромир Кънчев , адвокат, ангажиран с обществени каузи и представител на инициативата "Правосъдие за всеки". "Всяка форма на събрания, митинги и манифестации е гарантирана от нашата Конституция. Ние имаме и Закон за събранията, митингите и манифестациите . Действително там са дадени..

публикувано на 26.02.25 в 09:38