Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой:

Ученичка с награда за концепция за локално пазаруване

Снимка: Архив

Преди броени дни приключи първата по рода си Национална ученическа конференция, която Висшето училище по застраховане и финанси организира. Тя се проведе онлайн под наслова – “Икономика, образование и психология в условията на пандемия“.

В нея участваха на 30 ученици от 11 и 12 клас от близо десет града в страната. Сред тях бяха отличени трима ученици с отлични доклади, които получиха стипендии за обучение във Висшето училище.

Един от тези ученици е Десислава Иванова, която е на 19 години. Тя е от Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“.

Десислава Иванова е Главен герой в “Нашият ден“.

“Вярвам, че бизнесът и икономиката са сфери, в които, ако си смел, можеш да приложиш артистичността си и въображението си под различни форми.“

“На конференцията избрах да говоря за икономиката, темата ми беше свързана с локалното пазаруване. За това как то е изключително важно по време на пандемия, а и не само. Лично смятам, че локалното пазаруване е важно не само за икономиката, но и за екологията на една държава и за личните ни избори като консуматори. Радвам се, че имах възможността да споделя гледната си точка с други хора на моята възраст.“

“Един бизнес и едно предприятие, за да може да се развива и да разшири границите си извън страната, първо, трябва да бъде оценен и подкрепен в собствената си държава. Локалното пазаруване е важно освен за икономиката и за екологията. Тъй като едни стоки, идващи от чужбина, пътуват хиляди километри, а транспортът замърсява изключително много. Важно е и за нас, като консуматори, защото някои стоки, особено хранителните продукти, ако са закупувани на местно ниво, ще бъдат в пъти по-свежи и по-здравословни.“


Изборът

“Артистичните изяви, особено сценичните изкуства, свързани с музиката и актьорското, винаги са ми били страст. Но дойде етап в живота ми, в който трябваше да избирам какво ще правя, след като завърша, и да се насоча към университет. Дейностите, с които се занимавах, ми станаха прекалено много и ми се наложи да подредя приоритетите си. Артистичните ми хобита останаха страст и започнах да се занимавам основно с кандидатстването ми.

Сама избрах какво искам да следвам, родителите ми никога не са ми оказвали влияние или натиск в изборите ми. Нито в това в коя гимназия да кандидатствам след седми клас, нито в избора на работа. Но въпреки това винаги, когато имам нужда от съвет, те ми помагат.“

Пандемията

“В началото на учебната година бяхме присъствено за няколко седмици, но още октомври месец ни върнаха обратно онлайн. И в момента, на днешната дата, сме в нещо като програма две на две седмици. Определено е трудно и отговорността е повече наша. Трябва да полагаме повече усилия да внимаваме, да отделяме време вкъщи да се подготвяме за матурите. Въпреки всичко намираме начин да се справим.“

Технологиите

“Особено последните две години доста често ми се е налагало да ползвам интернет. Явявах се на изпит по английски за сертификат и си изтеглих приложения по английски, които ми помогнаха. Тегля си и много програми, които ми помагат.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31