Проектът „Виждам чрез музика“ на Фондация „Музика за България“ е лауреат на Наградата за европейски гражданин за 2020 г. 19 незрящи деца и младежи получиха стипендии за 48 часа музикални уроци и над 90 часа индивидуални репетиции. Боян Симеонов, управител на RockSchool и фондация „Музика за България“, е Главен герой в “Нашият ден“.
“Наградата дойде неочаквано. Знаейки колко социално ангажирани организации има, не очаквахме, че нашият проект, който е сравнително нов, ще се впише и ще спечели. Но сме много щастливи от този факт, защото това е едно признание, че се движим в правилната посока. Очевидно сме направили стойностен проект, който има не само национално значение, но се разглежда доста сериозно и по международна линия.“
Работата с незрящи
“За нас най-важното тепърва престои. Ние трябва да продължим този проект, искаме да го направим доста по-отворен. В България няма разработени методологии за работа с незрящи. Тук-там има трудове от чужбина и искаме опитът, който имаме, да го прехвърлим към това – да дигитализираме методологии и те да бъдат достъпни за всички.“
“Много от нашите представи за работата с незрящи, бяха обърнати с главата надолу. Няма да забравя как искахме да купуваме едни скъпи уреди, принтери в началото. Истината е, че съвременните незрящи деца имат доста по-различни нужди. Те имат нужда преди всичко от финансовата и емоционална подкрепа да се занимават с изкуство. Те най-често се поставят в графата – аз съм незрящ и не мога да правя това и това, или пък нямам финансовата възможност да ходя на уроци по музика или на актьорско майсторство.“
“В RockSchool имаме ученици от 3 до 75-годишни. И то с най-различна мотивация. От това да пробват нещо ново след работа, до това да кандидатстват в “Бъркли“. При незрящите има един стереотип, че всеки незрящ е следващият Андера Бочели или Рей Чарлс. Това абсолютно не е вярно и всеки незрящ може да го каже. Нашата цел не е да създаваме музиканти, естествено, ако някой иска да се занимава с музика по-сериозно, го стимулираме по абсолютно всякакъв начин. Обаче музиката е доста по-важна от целта да станеш музикант. Защото тя, особено при едни незрящ, му дава увереност, възможност да се котира социално много по-добре. Учи го на постоянство, на самонаблюдателност и му развива творческото мислене. Това са важни качества за всяко дете, а за едно незрящо – са, бих казал, витални.“
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg