88 младежи от близо 400 кандидатури взеха участие в хакатона на тема „Бъдещето на отпадъците”, организиран от WWF България чрез програмата Panda Labs.
Те бяха част от 20 силни отбора, които работиха в продължение на два дни и половина почти без почивка, за да дадат своите креативни решения и идеи за справяне с мащабния проблем с отпадъците.
Panda Labs e глобална иновационна програма и платформа за решаване на някои от най-неотложните проблеми в света в сътрудничество с влиятелни партньори от бизнеса, науката и неправителствения сектор. В България тя се провежда със съдействието на Фондация „Америка за България“, а фокус и главни действащи лица са младежите от 15 до 25 години.
Мартина Георгиева беше отличена сред победителите в хекатона в отбор с още четири момичета. Тя е на 24 години и завършва бакалавърска програма по Международен бизнес и икономика в Магдебург.
Мартина Георгиева е Главен герой в “Нашият ден“
Как стига до участие в хекатона
“Най-общо казано се замислих върху проблемите на опазване на околната среда. Тъй като в последно време страшно много се говори за тях. Появиха се много публикации. Спомняме си и преди години движението на Грета Тунберг. Зададох си въпроса, за да има толкова много говорене за проблема, най-вероятно е доста сериозен.“
“Направих и едно кратко проучване. Когато статистиката и числата започват да говорят, човек се стряска. Започнах да следвам различни програми, които се занимават с устойчиво развитие, включително WWF, и там точно попаднах на обява, че ще се проведе хекатон на тема “Бъдещето на отпадъците“ за първи път в България. Реших да участвам. Тъкмо си бях предала бакалаварската теза и я бях защитила, казах си, че мога да отделя един уикенд.“
“На мнение съм, че всеки един гражданин има отговорността да поема нужните действия за опазване на околната среда. Не просто да ги приема. След като кандидатствах и за щастие ме приеха, преживяването беше невероятно. За два дни научих много за проблема – за микропластмасата, устойчивия начин на развитие и още. А също и, че човек може да живее без отпадък.“
Работата в хекатона
“Ние сме в отбор общо пет момичета. Всички се занимаваме с много различни дейности. Ние се включихме в казуса на “Екопак“. Заедно създадохме идеята за приложение, чрез което потребителите да сканират баркода на опаковките и да получават мигновен достъп до подробна информация – дали може дадената опаковка да се рециклира и по какъв начин. Тъй като тя е създадена от много слоеве, не само от хартия или от пластмаса. Много е важно компонентите да бъдат разделени, да не се изхвърлят всичките в един контейнер. Приложението включва и други полезни функции, като локализиране на най-близките контейнери за разделно събиране. След проведена анкета установихме, че един от най-големите недостатъци на разделното събиране е недостигът на контейнери.“
“Израснала съм в Ботевград. Като всеки човек, израснал в малък град, се радвах на доста игриво детство. В ученическите си години тренирах активно баскетбол. До ден днешен той си остава любим мой спорт. В гимназията профилирах английски и испански език. Занимавах се и с много извънкласни дейности. Била съм част от любителски театрални групи, за кратко тренирах голф, ходих на уроци по китара, акордеон...Изобщо обичах да поддържам ежедневието си заето.“
“Завършвам бакалавър по Международен бизнес и икономика в Магдебург, специалността ми е изцяло на английски език, адаптирана е повече към международни студенти. В специалността си срещнах хора от всички континенти.“
“Темата на дипломната ми работа беше глобализацията, която влияе на политическите активности в световен мащаб. Най-общо казано ролята на глобализацията в световната политика. Изключително интересна тема, особено в последните няколко години срещнахме доста противоречиви движения спрямо глобализацията.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg