Класът на режисьора Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София филм фест.
“Киноклас – София през погледа на нейните млади” е школа, която възниква преди 3 години съвсем спонтанно. Тя събира гимназисти от различни райони на София и ги провокира да разкажат лични истории за своя град. Преминавайки през различни фази на обучение и творчество, Класът се запознава с езика на киното и се учи на неговата азбука. Среща се с кинопрофесионалисти от различни области в създаването на един филм.
Участниците трябва да създадат свои игрални, документални или анимационни късометражни филми за София. Филмите ще имат премиера в кинозала и ще бъдат излъчвани онлайн на специализирана киноплатформа. Класът ще се проведе от 15 март до 15 ноември и включва онлайн лекции по История на световното европейско и българско кино, основи на драматургията; създаване на сценарий, операторско майсторство, сценография; продуцентство; звукорежисура; актьорско майсторство. Участниците ще бъдат обучавани в разпределяне на задачите по филми и екипи; подготовка за снимки (алтернативно на живо или онлайн), заснемане на филмите (алтернативно на живо или онлайн), онлайн постпродукция.
Кинокласът се ръководи от режисьора Надежда Косева, а преподаватели са актрисата Мартина Апостолова, сценаристът и режисьор Иван Владимиров, операторът Кирил Проданов, сценографът Ивелина Минева и др.
Проектът се осъществява с подкрепата на Програма Култура 2021 към Столична община.
Надежда Косева разказва повече за „Киноклас – София през погледа на нейните млади“ в "Артефир". Чуйте в звуковия файл.
Неда Соколовска изследва влиянието на социалните мрежи върху съвременния човек в новия си документален спектакъл "Инфлуенсъри". Режисьорката определя спектакъла като забавен и сериозен експеримент, в който зрителите ще се докоснат до реални истории и необятните дълбини на интернет пространството. "Спектакълът предлага някои от най-забавните и..
"Силуети в Япония" е дебютният сборник с разкази на Александър Димитров. Той е вдъхновен от шестгодишния престой на автора в Осака. В книгата си той преплита реални измислени герои и събития. Авторът е повлиян от режисьора Сатоши Кон и писателя Рю Мураками. Във всеки един от деветте разказа действието се развива в различни японски градове. В тях..
Sofia Short Fest е първият фестивал в София, посветен изцяло на късометражното кино. Основателят на форума Юлиян Спасов коментира за "Артефир“, че София има нужда от подобна проява, защото няма време да се гледат дълги истории, кратките са навсякъде и се случват непрекъснато. В късометражното кино ври и кипи, произвеждат се много филми и те остават..
Един от емблематичните бургазлии – поетът, драматургът и жива легенда на съвременната българска култура – Недялко Йорданов отпразнува своя 85-и рожден ден в началото на тази година. Той ще отбележи юбилея си на бургаска сцена с нова, вълнуваща пиеса, която събира любими български актьори и носи духа на онова поколение, което не се отказва от спомените..
"Магии от Глина – Традиции в българската керамика" е заглавието на изложбата, която се открива тази вечер в "Арт Галери 158".Над 90 участници от различни възрасти са се включили в проекта, провел се в периода февруари – април тази година. Над 250 уникални керамични произведения, вдъхновени от Троянската, Търновската и Бусинската керамична традиция..
Знаете ли, че ако успеем да съберем слънчевата енергия, която попада върху земната повърхност за 20 минути, то тя ще бъде достатъчна, за да задоволи..
Антидемократичната пропаганда в медиите онлайн и конвенционалните медии. Как и защо, според проучването на Фондация за социални и хуманитарни..
В днешното издание на "Говорят зелените новатори на България" ви представяме двама вдъхновяващи предприемачи – Владимир Гечев и Велин Николаев, основатели..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg