Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Ивайло Данов:

Спешни ли са промените в Закона за данъчните доходи на физическите лица

2
Снимка: Шуменски окръжен съд

В последния момент от работата на настоящия парламент народните представители имат възможност да гласуват и промени в Закона за данъчните доходи на физическите лица, и в Гражданско-процесуалния кодекс, и в Закона за медиацията. Нужно ли е спешно да се направи това? Не е ли по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание?

Адв. Ивайло Данов, председател на Софийската адвокатска колегия, коментира въпросите в “Законът и Темида“:

“С оглед на това, че днес е последният работен ден на настоящия парламент, поне официално обявен, действително е по-добре да се изчака сформирането на следващото Народно събрание, защото това са важни въпроси и не трябва да се решават набързо. Няма нищо чак толкова спешно в приемането на тези промени. Те обаче са належащи и от дълго време са в дневния ред на парламента.

Софийската адвокатска колегия и Висшият адвокатски съвет предложиха още миналата година промени в тези закони и се надявахме, че настоящият парламент за една година ще има време да ги обсъди и евентуално да имаме законодателни решения в това отношение.“

“Един от най-важните въпроси, специално за адвокатурата, беше промяната на процента на нормативно признатите разходи. Това, което ние предложихме, беше от 25 на 40% да се увеличи процентът. По този начин всички български адвокати щяха да получат някакво облекчение.“

Повече от коментара на адв. Данов по темите: необходими ли са промените в Закона за адвокатурата, как тези промени ще помогнат на адвокатите да преодолеят затрудненията от пандемията, както и темата за предстоящите избори за висшите органи на адвокатурата, можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23