Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Габриел Стоянов: Балетният свят се развива – не мисля, че е възможно съвършенство

От „Росна китка“ до Академия „Агрипина Ваганова“ в Санкт Петербург

Габриел Стоянов е балетист, хореограф, класически танцьор и не само – танцът е неделима част от съдбата му. През 2020 г. Габриел е приет да прави докторантура в Академията "А. Я. Ваганова” в Санкт Петербург. 

За пътя от България до Швейцария и до Русия, за учителите и тяхната значима роля в живота, за любовта към балетното изкуство, за това какво го вдъхновява, и за Академията на руския балет "А. Я. Ваганова” – разказва в "Артефир" Габриел Стоянов:

Танцът като съдба

"Балетът очарова, възхищава естетиката, цялото съвършенството на формите... На 5-годишна възраст родителите ми ме заведоха във фолклорен ансамбъл "Росна китка". По някакъв начин те определиха така съдбата ми.

България също е известна със своите традиции в балета и на професионализъм в балетното изкуство. Музикалната академия "Панчо Владигеров ми е дала изключително много. Доц. Калина Богоева, която през всичките тези 6 години на моето обучение беше непрестанно до мен, ми е помогнала много. 

Балетът е изкуството, което се е превърнало във визитна картичка на Русия. Академията "А. Я. Ваганова” е създадена през 1738 г. Тя успява до наши дни да съхрани цялата история, абсолютно всичко в класическия танц, което не се е загубило дори до наши дни. Ако по-рано формата е била по един начин, ако по-рано е гледано как артистите танцуват и колко са музикални, то и днес е по същия начин. Смятам, че Академията "А. Я. Ваганова” и до наши дни е един огромен пиедестал на балетното изкуство.

Получи се едно надграждане на материал, който ми е бил предаден от България."

Мярата за съвършенство в балета

"Като цяло смятам, че в балетния свят няма как да се постигне съвършенство – това е работа върху себе си през целия живот – и физически, и не само. Винаги трябва да се развиваме, трябва да има една добра основа, върху която да се гради. За нас това е Ваганова, разбира се. Но пък светът се развива в наше време, с годините балетният свят се развива много – не мисля, че може да се постигне съвършенство. По-скоро е непрестанна работа в стремеж към този връх."

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


Снимки – личен профил във Фейсбук на Габриел Стоянов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Спектакълът „Снежен сън“

"Снежен сън" – коледен спектакъл за деца и възрастни

Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..

публикувано на 18.12.24 в 17:35

Бина Калс представя новата си поетична книга "Литания"

След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12   години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

Правото да грешиш във фотографията

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..

публикувано на 18.12.24 в 14:35
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50