Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рафаил Георгиев - Рафо повдига завесата на създаването на скулптурата

“Търсене в душата на kамъка” има за цел да привлече вниманието на по-голям кръг от хора към етапите на скулптиране в камък от изходен материал до завършена творба

7
“Търсене в душата на kамъка” – Рафаил Георгиев - Рафо
Снимка: личен архив

Възприемането на съвременната градска среда се определя от скоростта на живота и интензитета на човешкия поток в нея. Въпреки наложената технократска визия, във всеки модерен град съществуват зелени градски площи, паркове и градини, в които скоростта на ежедневието се забавя и съответно възприемането на обектите става по-обозримо. Точно в тези зелени пространства обикновено и най-логично виждаме скулптурни обекти и перманентни пластики с естетически заряд, с ясно или невидимо послание.

Идеята на този проект е да се повдигне завесата към процеса на създаването на скулптурната творба, като творецът разкрива различни техники за осъществяването на проектите си от камък. 

"Това са 11 творби, които съм реализирал в 7 държави. Италия, Южна Корея, Израел, Канада, България, Чили и Турция. Аз съм куратор на изложбата и съм се ограничил до 7 държави – иначе имам скулптури в 14. Целият проект се организира около темата за процесите на реализиране на една монументална скулптура от камък – от скицата, преминавайки през модел и стигайки до реализираната творба, представена под формата на постер. Това илюстрира моите занимания в последните 8 години. Има и слайдшоу видео, което върви постоянно в изложбата и представя подходите за направата и някои от основните инструменти, които съм използвал." – разказва авторът Рафаил Георгиев - Рафо. 

Чрез колаж от снимки и визуални материали е степенуван процесът на направа на дванадесет скулптурни творби, изложени в перманентни изложби на открито в седем държави, дело на скулптора Рафаил Георгиев-Рафо

“Търсене в душата на kамъка” – "The Quest for the Soul inside the Stone" е проект, които има за цел да привлече вниманието на по-голям кръг от хора към етапите на скулптиране в камък от изходен материал до завършена творба. Също така и популяризирането на творчеството на младия скулптор Рафаил Георгиев - Рафо, който не е толкова познат на българската публика.

Снимковият материал, използван за реализирането на изложбата и презентацията, е от личния архив на автора, като целта е да се представят детайлно процесите към реализирането на всяка скулптура поотделно. 

Домакин на изложбата е артпространство Portal Club and Gallery в Студентски град, София. От 1 Март в галерията е представена изложба на постери, модели и рисунки на скулптурите, реализирани в перманентни експозиции в Италия, Южна Корея, Израел, Канада, България, Чили и Турция.

Проектът се реализира по Програма "Творчески инициативи" на Национален фонд "Култура". 

Изложбата е отворена за публика до 14 март през работното време на галерията.

Снимки – личен архив на скулптора Рафаил Георгиев - Рафо


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16