Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полова неравнопоставеност и трансформация на труда

Снимка: архив

Въпросът какво ни чака не е въпрос, вълнувал само нашето съвремие, а е вълнувал всички поколения. Някои от представите за бъдещето са били изключително интересни, а към днешна дата се определят като вълшебни приказки, други като утопии.

Но живеейки в една съвременност и искайки да разберем какво ще ни се случи, като че ли сме много внимателни в прогнозите си към днешна дата. Защото информацията, с която боравим, е в такъв лавинообразен вид, че е много трудно да бъде сведена до някакво конкретно знание.

За неравенствата, породени от неравнопоставеността между половете, коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева:

Този въпрос става все по-сложен поради обстоятелството, че бива натоварен с различни политически реакции, с различен социален контекст и с различни обществени нагласи, които са нещо толкова устойчиво във времето, че промяната им изисква години.

“Европейският индекс за равнопоставеност между половете е много интересен. Той се концентрира върху една стобалова точкова система, като се счита, че достигайки до процент 100, е достигната пълна равнопоставеност между половете. Такава страна в Европа няма. Максималният индекс, до който се достига, е около 74 от 100 точки. Като изследователите казват, че промяната на точките е толкова бавен процес, че за да се достигне процентът 100, ще са необходими около 60 години напред. Което означава, че дори и при един висок индекс от 74 пункта, достигането до пълна равнопоставеност като че ли е една далечна перспектива.“


“Данните, които се включват в тази стобалова система, в тези сто точки, са определени в няколко основни пункта, които дават информация. Как тази равнопоставеност се отнася към здравеопазване, работа, финансова обезпеченост, образование, лично време и възможност за обществено влияние. Възможност да влияеш на обществото чрез изразяване на мнение. Някакъв вид публична власт.“

“Много интересна част от този индекс е и едно изследване, което е започнало от 2015 г. То е свързано с изследване как дигитализацията на средата ще се отрази на неравнопоставеността между половете. Още от 2015 г. е изведен на преден план проблемът с дигитализацията и че процесът на навлизане на “умните“ инструменти в бита ни ще доведе до цялостна реформация и промяна на пазара на труда и до нова диверсификация между половете.“

“Смята се, че трансформацията на пазара на труда ще доведе до една тенденция, която е била позабравена във времето – високите постови позиции, свързани с овладяване на технологиите в много висок ранг на владеене, отново ще останат за едно известно време запазени за силния пол – казва Мурджева и пояснява:

Струва ми се, че винаги когато се намираме на прага на някаква революция, често говорим за четвърта индустриална революция, и когато тази революция започва да изявява своите отличителни характеристики, винаги на челната позиция в управлението, в овладяването на тези процеси като че ли застава мъжът.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50