Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълнометражният дебют на Димитър Радев "Рая на Данте" с премиера на СФФ

Снимка: SFF

Между чудовищния ритъм на печатарските машини и грижата за психично болната си майка изтичат трийсет години от живота на Данте. Мълчалив особняк, обграден от книжна крепост и блокиран в безкрайното повторение на самотата и механичното живеене, самият той сякаш машинално изпълнява дълга си. Смъртта на майката прекъсва този ритъм. 

Данте открива тайните писма, които родителите му са си разменяли, докато баща му е бил в Белене, и решава да търси мъст по единствения му достъпен начин – ще напише книга, в която да изобличи мъчителите. В това начинание пътя му пресича осемнайсетгодишната Рая – неговата собствена Беатриче. 

Яна Пункина разговаря с режисьора на филма Димитър Радев 

Дебютният пълнометражен филм на Димитър Радев "Рая на Данте" има своята премиера на София филм фест на 18 март в кино "Люмиер".

Интервюто на Яна Пункина с режисьора Димитър Радев за филма „Рая на Данте“ можете да чуете в звуковия файл.

Димитър Радев завършва кино- и телевизионна режисура в НАТФИЗ, магистратура по кинорежисура в НБУ, курсове по режисура и сценарно писане в Нюйоркската киноакадемия и магистратура по творческо писане в СУ „Кл. Охридски“. Автор е на няколко късометражни филми, сред които „Песен на песните“ (2010), участвал в конкурса за най-добър български късометражен филм на София филм фест и показан с успех на редица международни фестивали; на документален филм за наркокомуна „Билани”, както и на сборник с разкази „Косите на Авесалом“. „Рая на Данте“ е пълнометражният му режисьорски дебют. Филмът е удостоен с наградата на българската филмова критика за пълнометражен филм от фестивала „Златна роза“ 2020.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05