Днес е официалното откриване на Международния фестивал “София филм фест“ за 25-и пореден път.
Откриването е в зала 1 на НДК с най-новия филм на режисьора Камен Калев „Февруари“.
Също тази вечер Теодоси Спасов ще получи голямата награда на София за приноса му към изкуството на киното и музиката.
25-ият София филм фест се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72. Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони.
Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава е планирано да се покаже компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си.
Кинокритикът Геновева Димитрова препоръчва заглавия на зрителите в “Артефир“.
“Много му е хубаво логото на фестивала “Щом го виждаш, има го“, както винаги има нещо оригинално в рекламата на “София филм фест“. Това е 25-ият фестивал, колко бързо минаха тези години, колко важни хора за световното кино минаха през България. Тук видяхме Питър Грийнауей, Никита Михалков, няколко пъти Вим Вендерс, Тери Гилиъм.“
“Много български филми ще има на този фестивал. Открива се с филма на Камен Калев “Февруари“, който аз не съм гледала. “Петя на моята Петя“, дебютът на Александър в голямото кино, и не съм гледала пълнометражния дебют на Павел Веснаков “Уроци по немски“. Нямам търпение да го гледам. Той вече има награда от Кайро за мъжка роля на Юлиян Вергов. Другият филм, който много обичам, е “Рая на Данте“, горещо го препоръчвам. Режисьорът Димитър Радев е едно младо момче, много интелигентно, много ерудирано. И филмът му е освен с един уникално прекрасен Владимир Пенев, който си партнира чудесно с младата Радина Боршош, и Гинка Станчева участва също. Филмът е много интересен ракурс към нашето безславно комунистическо минало и идеологическите репресии, изобщо преобръща парадигмата за живота и честта, за отмъщението и възмездието, много, много интересен филм.“
“Гледала съм “Никога, рядко, понякога, винаги“ на Илайза Хитман – един много интересен и нежен женски филм. Той ни показва Ню Йорк от съвсем различна гледна точка. С две момичета от провинцията, които отиват там, за да направи едното от тях, което е ученичка, аборт. Това са две братовчедки.“
“Другият филм, който съм гледала от чуждите, е в Балканския конкурс “Quo Vadis, Аида?" на Ясмила Збанич. Вълнуващ и потресаващ разказ за Сребреница, за сръбските зверства и за оцеляването. Толкова години след края на войната в Босна авторите продължават да се вълнуват от съдбата на страната си и да правят разтърсващи филми.“
Снимки: siff.bg/bg
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Международният филмов фестивал София филм фест (Sofia International Film Festival) е най-мащабният кинофестивал в България и едно от водещите филмови събития в Централна и Източна Европа. Историята му започва през 1997 г. и всяка година привлича повече от 85 000 зрители. След натрупвания и постижения, които отличават фестивала не само в областта на киното, той придоби статут от медиите и професионалистите на едно от най-значимите събития в областта на културата в България, представящо актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското кино пред света. От 2003 година фестивалът е с конкурсен характер – Международният конкурс е за първи и втори филми, а събитието е част от календара на FIPRESCI. В същата 2003 година стартират и конкурсните програми за регионални филми (Балкански конкурс) и за българско късометражно кино (Jameson Short Film Award). От 2009 година в програмата на фестивала се провежда и конкурс за документално кино.
През 2007 фестът се нареди сред 50-те топ световни фестивала на сп. „Варайъти”, а от 2010 е единственият български филмов фестивал, акредитиран от FIAPF (Международната федерация на продуцентските асоциации в света) и подкрепен от Програма „Творческа Европа МЕДИА“ на Европейския съюз.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg