Днес е официалното откриване на Международния фестивал “София филм фест“ за 25-и пореден път.
Откриването е в зала 1 на НДК с най-новия филм на режисьора Камен Калев „Февруари“.
Също тази вечер Теодоси Спасов ще получи голямата награда на София за приноса му към изкуството на киното и музиката.
25-ият София филм фест се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72. Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони.
Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава е планирано да се покаже компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си.
Кинокритикът Геновева Димитрова препоръчва заглавия на зрителите в “Артефир“.
“Много му е хубаво логото на фестивала “Щом го виждаш, има го“, както винаги има нещо оригинално в рекламата на “София филм фест“. Това е 25-ият фестивал, колко бързо минаха тези години, колко важни хора за световното кино минаха през България. Тук видяхме Питър Грийнауей, Никита Михалков, няколко пъти Вим Вендерс, Тери Гилиъм.“
“Много български филми ще има на този фестивал. Открива се с филма на Камен Калев “Февруари“, който аз не съм гледала. “Петя на моята Петя“, дебютът на Александър в голямото кино, и не съм гледала пълнометражния дебют на Павел Веснаков “Уроци по немски“. Нямам търпение да го гледам. Той вече има награда от Кайро за мъжка роля на Юлиян Вергов. Другият филм, който много обичам, е “Рая на Данте“, горещо го препоръчвам. Режисьорът Димитър Радев е едно младо момче, много интелигентно, много ерудирано. И филмът му е освен с един уникално прекрасен Владимир Пенев, който си партнира чудесно с младата Радина Боршош, и Гинка Станчева участва също. Филмът е много интересен ракурс към нашето безславно комунистическо минало и идеологическите репресии, изобщо преобръща парадигмата за живота и честта, за отмъщението и възмездието, много, много интересен филм.“
“Гледала съм “Никога, рядко, понякога, винаги“ на Илайза Хитман – един много интересен и нежен женски филм. Той ни показва Ню Йорк от съвсем различна гледна точка. С две момичета от провинцията, които отиват там, за да направи едното от тях, което е ученичка, аборт. Това са две братовчедки.“
“Другият филм, който съм гледала от чуждите, е в Балканския конкурс “Quo Vadis, Аида?" на Ясмила Збанич. Вълнуващ и потресаващ разказ за Сребреница, за сръбските зверства и за оцеляването. Толкова години след края на войната в Босна авторите продължават да се вълнуват от съдбата на страната си и да правят разтърсващи филми.“
Снимки: siff.bg/bg
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Международният филмов фестивал София филм фест (Sofia International Film Festival) е най-мащабният кинофестивал в България и едно от водещите филмови събития в Централна и Източна Европа. Историята му започва през 1997 г. и всяка година привлича повече от 85 000 зрители. След натрупвания и постижения, които отличават фестивала не само в областта на киното, той придоби статут от медиите и професионалистите на едно от най-значимите събития в областта на културата в България, представящо актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското кино пред света. От 2003 година фестивалът е с конкурсен характер – Международният конкурс е за първи и втори филми, а събитието е част от календара на FIPRESCI. В същата 2003 година стартират и конкурсните програми за регионални филми (Балкански конкурс) и за българско късометражно кино (Jameson Short Film Award). От 2009 година в програмата на фестивала се провежда и конкурс за документално кино.
През 2007 фестът се нареди сред 50-те топ световни фестивала на сп. „Варайъти”, а от 2010 е единственият български филмов фестивал, акредитиран от FIAPF (Международната федерация на продуцентските асоциации в света) и подкрепен от Програма „Творческа Европа МЕДИА“ на Европейския съюз.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели."Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани с нелегалния трафик на ценни тракийски произведения на изкуството. Слава Славчева е по..
В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика" отправяме покана към слушателите за концерта на авангардния джаз квартет от Македония TAXI CONSILIUM –..
На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..
"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни метали и камъни в съвместна експозиция със своите ученици Ирена Ганчева, Анна Медарска, Ивелина..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg