Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

25-ият юбилеен “София филм фест“ – официално откриване

Днес е официалното откриване на Международния фестивал “София филм фест“ за 25-и пореден път. 

Откриването е в зала 1 на НДК с най-новия филм на режисьора Камен Калев „Февруари“.

Също тази вечер Теодоси Спасов ще получи голямата награда на София за приноса му към изкуството на киното и музиката.

25-ият София филм фест се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72. Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони.

Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.

Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава е планирано да се покаже компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си. 

Кинокритикът Геновева Димитрова препоръчва заглавия на зрителите в “Артефир“.

“Много му е хубаво логото на фестивала “Щом го виждаш, има го“, както винаги има нещо оригинално в рекламата на “София филм фест“. Това е 25-ият фестивал, колко бързо минаха тези години, колко важни хора за световното кино минаха през България. Тук видяхме Питър Грийнауей, Никита Михалков, няколко пъти Вим Вендерс, Тери Гилиъм.“

“Много български филми ще има на този фестивал. Открива се с филма на Камен Калев “Февруари“, който аз не съм гледала. “Петя на моята Петя“, дебютът на Александър в голямото кино, и не съм гледала пълнометражния дебют на Павел Веснаков “Уроци по немски“. Нямам търпение да го гледам. Той вече има награда от Кайро за мъжка роля на Юлиян Вергов. Другият филм, който много обичам, е “Рая на Данте“, горещо го препоръчвам. Режисьорът Димитър Радев е едно младо момче, много интелигентно, много ерудирано. И филмът му е освен с един уникално прекрасен Владимир Пенев, който си партнира чудесно с младата Радина Боршош, и Гинка Станчева участва също. Филмът е много интересен ракурс към нашето безславно комунистическо минало и идеологическите репресии, изобщо преобръща парадигмата за живота и честта, за отмъщението и възмездието, много, много интересен филм.“


“Гледала съм “Никога, рядко, понякога, винаги“ на Илайза Хитман – един много интересен и нежен женски филм. Той ни показва Ню Йорк от съвсем различна гледна точка. С две момичета от провинцията, които отиват там, за да направи едното от тях, което е ученичка, аборт. Това са две братовчедки.“


“Другият филм, който съм гледала от чуждите, е в Балканския конкурс “Quo Vadis, Аида?" на Ясмила Збанич. Вълнуващ и потресаващ разказ за Сребреница, за сръбските зверства и за оцеляването. Толкова години след края на войната в Босна авторите продължават да се вълнуват от съдбата на страната си и да правят разтърсващи филми.“

Снимки: siff.bg/bg

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Международният филмов фестивал София филм фест (Sofia International Film Festival) е най-мащабният кинофестивал в България и едно от водещите филмови събития в Централна и Източна Европа. Историята му започва през 1997 г. и всяка година привлича повече от 85 000 зрители. След натрупвания и постижения, които отличават фестивала не само в областта на киното, той придоби статут от медиите и професионалистите на едно от най-значимите събития в областта на културата в България, представящо актуалните тенденции в световното кино и най-новото от българското кино пред света. От 2003 година фестивалът е с конкурсен характер – Международният конкурс е за първи и втори филми, а събитието е част от календара на FIPRESCI. В същата 2003 година стартират и конкурсните програми за регионални филми (Балкански конкурс) и за българско късометражно кино (Jameson Short Film Award). От 2009 година в програмата на фестивала се провежда и конкурс за документално кино.

През 2007 фестът се нареди сред 50-те топ световни фестивала на сп. „Варайъти”, а от 2010 е единственият български филмов фестивал, акредитиран от FIAPF (Международната федерация на продуцентските асоциации в света) и подкрепен от Програма „Творческа Европа МЕДИА“ на Европейския съюз.

Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дон Кихот и изборът да вървиш срещу течението

Спектакълът "Дон Кихот и дон Санчо" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Гео Милев" - Стара Загора. Постановката и драматизацията по мотиви от романа "Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча" на Мигел де Сервантес са дело на Юрий Дачев. "Исках заедно с прекрасните актьори от старозагорската трупа да покажа един Дон Кихот,..

публикувано на 25.09.24 в 13:41

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20