Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еко тур“ – картини, сгъстени като материя и тоналност

Мария Райчева
Снимка: Съюз на българските художници СБХ / ФС

„Еко тур“ е назовала новата си самостоятелна изложба художничката Мария Райчева, с която ни приканва – както тя казва – да направим една разходка в… ХХI век. Експозицията, която можете да видите в галерията на Съюза на художниците на Шипка 6, на втория етаж, включва предимно голямо-форматни, силно експресивни картини, посветени на най-големия бич на човечеството днес – обруганата природа, застрашения животински свят, варварското обезлесяване, безмилостното замърсяване… Картини като „Сутрешно сфумато“, „Обиталища“, „Детство“, „Пролетен еко вятър“, „Хабитат“, „Екореволюция“, „Изпепеляваща красота“ са един своеобразен калейдоскоп от природно-урбанистични и екзистенциални мотиви и сюжети. Като тази двойственост между названия и същност на платната ни кара да се замислим и бъдем съпричастни към това, което ни заобикаля.


Мария Райчева обича да пътува и често нейните изложби са свързани с екзотични места и гледки като „Импресия: Италия“, „Цветовете на Куба“, „Малайзия – импресии“, „Лицата на Хавана“. Сега нейните картини не са за консумация. Не са за украса, не са направени между другото. Тук Мария Райчева е силен социален артист, създал истинска експресивна силна живопис.

Чуйте в звуковия файл как художничката представя нещата си в „Еко тур“.


Професор Десислава Минчева в словото, с което специално представя тази интересна изложба, написа: „Мария е намерила оня деликатен баланс между апокалиптичното, гротескното и визуалното привличащо, без да  наруши мярката. В картините на Мария няма голословни апели и скучни нравоучения, а послания, защото тя просто е силен и чувствителен художник.“


Изложбата се осъществява с подкрепата на програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29