Пътуване по време на пандемия. Журналистката Наталия Бояджиева разказва за последното си пътешествие – в Норвегия. След Китай и Филипините, за които Наталия така увлекателно разказва, тя подготвя нова книга с пътеписи за северната страна.
Ето какво разказва журналистката в "Артефир":
"Разбира се, екзотиката на Азия я няма в Европа. Европейските страни са много по-посещавани и от българите. Като че ли на пръв поглед няма какво особено да впечатли европееца в една такава страна. Но това, което мен ме очарова в Норвегия, е суровата северна красота на природата, на първо място. Една чистота в градовете – ние живяхме в Берген през цялото време. Запазена старина, уважение към културата, към личностите на духовността. Например около Градския театър има статуи на директори на театъра и на големи артисти, които са прославили този театър. Дори в една болница да влезете – ще видите портрети маслена живопис на велики лекари, които са работили в болницата. Наистина – един култ към духовността.
След Азия един много силен контраст завладя съзнанието ми, тъй като бяха изминали едва 3-4 дни от завръщането ни от Китай, където ние плувахме през тези 3 години в розовия облак на приятелството и топлотата. Контрастът беше изключително силен и шокиращ, за мен беше и болезнен. Някои го наричат с думата "толерантност", аз го наричам "безразличие". Тази студенина си има своето климатично и историческо обяснение.
Според мен, отличителна черта на моите писания е честността. Журналистиката ме е научила да бъда максимално обективна, колкото може да се казва истината – независимо дали тя ще се хареса на някого или не.
Няма такава страна на света, която да е само хубава или само лоша."
За новите пътеписи на Наталия Бояджиева за Норвегия – чуйте повече в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Наталия Бояджиева
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg