Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Портрет на умиращ титан

4
Снимка: Юлиян Табаков

Тази изложба на Юлиян Табаков, открита в зала „Райко Алексиев“ до 18 март, представя пожарище – в пряк и в преносен смисъл. Сред големи фотографии на изпепелена гора и сред обстановки на човешките суети можем да мислим за природата и мястото си в нея. Своето собствено и на човечеството като цяло.

„С този проект искам да постигна у зрителя усещането, че присъства на живо в изобразените места, а не само в галерията: в горяща гора, в стаята на колекционер, в спалнята на луд, и да го доведа до убеждението, че това, което гледа на екрана на телевизора или си разцъква в телефона, е истина, а не просто изображение с кратка информация” – споделя авторът Юлиян Табаков за „Портрет на умиращ титан”.


Целта на изложбата и арт проектът зад нея е да предизвикат по-голямо разбиране за ролята на всеки от нас върху опазването на света, който заедно обитаваме. „Сибир и Амазония са далеч, но въздухът и водата пътуват и стигат навсякъде и до всеки” – допълва Юлиян Табаков.

„Пожарището е място на паметта. Между живото и мъртвото, между миналото и сегашното. Символ на следите, които оставяме…“ (Мария Василева).

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, с подкрепата на СБХ и Столичен куклен театър.


Юлиян ТабаковЮлиян Табаков е български артист с международно портфолио. Завършва сценография в НХА, получава магистърска степен в ENS des Beaux-Arts в Париж, следва „Изкуство и дизайн” в Central Saint Martins College е Лондон.

Професионалната му практика започва през 1997 г. с илюстрации на детски книги и сценография и костюми за спектакъла на Лилия Абаджиева „Женитба”. До днес, 23 години по-късно, Юлиян Табаков реализира над 100 артистични проекта в България, Европа и Африка. Работи активно в Швеция, България, Литва, Швейцария, Германия, Русия и други.

Носител на редица международни награди и отличия в сферата на сценографията и театралните костюми, документалното кино и съвременните визуални изкуства.


Снимки: Юлиян Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27