Какво я чака неформалната икономика във времена на криза и след тях?
Гавраил Гавраилов, специалист по социално предприемачество, алтернативен туризъм и приложна психология, коментира темата в “Нашият ден“:
“Неформалната икономика е всичко това, което се случва, което генерираме като някакви приходи, добавена стойност и не се отчита от статистиката на държавата, няма принос на БВП.
Това са дейности, свързани с поправка на телевизора на съседа, правенето на зимнина, с други дейности, които напоследък са много модерни, особено преди избори – корупцията. Изобщо всичко, което генерира някакви приходи за конкретни хора, не се отчита в статистиката и не влиза през данъците в държавния бюджет, е неформалната икономика.
В България в последните години делът на неформалната икономика вероятно е около 20%. Никой не може да каже с точност, защото, особено когато говорим за корупция, това са едни усещания. Не можем да кажем със сигурност колко е тя, но когато всички усещаме, че съществува този феномен около нас, рано или късно всички обедняваме от тази корупция.
Доброволчеството е една много важна част от неформалната икономика. За съжаление в България все още нямаме закон за тази сфера и не можем да преценим как той действа.“
Добре ли е да има голям дял неформалната икономика
“Всичко зависи от гледната точка, ако питате хората, които участват в корупцията, за тях може би е добре да има голям дял. Ако питате всички останали, по-добре икономиката да е на светло, защото в моменти на криза се вижда, че тези, които седят малко в сивия сектор, обикновено са най-пострадали. Всеки един от нас може да пострада физически и да има нужда на здравна помощ от социални грижи или нещо друго от солидарните услуги, които взаимно си предоставяме, давайки част от доходите на държавата в социални и пенсионни фондове.
Колкото сме по-солидарни, колкото сме по-честни един с друг и към държавата, толкова държавата ще бъде по-богата ще може да връща, когато имаме нужда част от парите, които сме дали. Но това е, при положение че корупцията наистина не е много сериозен проблем. За момента усещането е, че това е един много сериозен проблем.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg