В медийните среди, но не само, седмицата премина под знака на една книга – сборник, издаден по проект към Научноизследователския сектор на Софийския университет. “#Кой спря БНР?“ е издание, събрало протоколи и стенограми от заседания, брифинги и изслушвания, декларации и официални съобщения от различни институции, както и избрани интервюта, последвали събитията от 13-и септември 2019 година, когато програма „Хоризонт“ спря излъчването си за около 5 часа.
Разговор за мотивите, довели до издаването на тази книга, със съставителя ѝ доц. дн Вяра Ангелова от ФЖМК и със студента Симеон Александров, член на работния екип по съставянето на сборника.
Книгата и нейната аудитория
Вяра Ангелова: „Книгата е насочена освен към тясно специализираните публики, каквито са студентите и медийните изследователи, мои колеги, но така също и към широките публики, в които влизат журналистите, а ми се струва, че и хората, които не са от медийните среди биха проявили интерес към нея, защото случилото се на 13-и септември 2019 година, според мен, излиза от рамките на тясно медийното събитие и се превръща в показателен пример за това как е устроено обществото ни. В книгата много ясно са показани взаимоотношенията между медии и власт, взаимоотношенията между медии и общество. Книгата ще бъде полезна включително и за бъдещи изследователи на медиите и може да се ползва като справочник или като сборник, който съдържа документални свидетелства за времето.
Да не забравяме, че това, което се случва пред очите на обществото, често е аргументирано, че се прави в негов интерес, включително и тогава със случилото се на 13-и септември. Техническата профилактика беше изтъкната като основна първопричина за спирането на „Хоризонт“, защото, разбира се, такава профилактика е необходима, за да могат хората да слушат радиото."
Документирано лицемерие!
Аз съм категоричен и запален привърженик на европейския модел, според който медийният пейзаж е немислим без авторитетното и силно присъствие на обществените медии, дори когато обществото е апатично, дори когато обществото не разбира колко важни са те, ние трябва да настояваме, да отстояваме смисъла на обществените медии. А когато дойде време, сигурна съм в това, аудиторията и обществото ще оценят значимостта на тези медии. Въпросът е в нашата категоричност, в нашата настойчивост и в професионализма, с който отстояваме смисъла на обществените медии.“
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg