Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. дн Вяра Ангелова: Обичаме БНР и ще се грижим за него

| обновено на 21.03.21 в 18:32
Снимка: Pixabay

В медийните среди, но не само, седмицата премина под знака на една книга – сборник, издаден по проект към Научноизследователския сектор на Софийския университет. “#Кой спря БНР?“ е издание, събрало протоколи и стенограми от заседания, брифинги и изслушвания, декларации и официални съобщения от различни институции, както и избрани интервюта, последвали събитията от 13-и септември 2019 година, когато програма „Хоризонт“ спря излъчването си за около 5 часа.

Разговор за мотивите, довели до издаването на тази книга, със съставителя ѝ доц. дн Вяра Ангелова от ФЖМК и със студента Симеон Александров, член на работния екип по съставянето на сборника.

Книгата и нейната аудитория

Вяра Ангелова: „Книгата е насочена освен към тясно специализираните публики, каквито са студентите и медийните изследователи, мои колеги, но така също и към широките публики, в които влизат журналистите, а ми се струва, че и хората, които не са от медийните среди биха проявили интерес към нея, защото случилото се на 13-и септември 2019 година, според мен, излиза от рамките на тясно медийното събитие и се превръща в показателен пример за това как е устроено обществото ни. В книгата много ясно са показани взаимоотношенията между медии и власт, взаимоотношенията между медии и общество. Книгата ще бъде полезна включително и за бъдещи изследователи на медиите и може да се ползва като справочник или като сборник, който съдържа документални свидетелства за времето.

Да не забравяме, че това, което се случва пред очите на обществото, често е аргументирано, че се прави в негов интерес, включително и тогава със случилото се на 13-и септември. Техническата профилактика беше изтъкната като основна първопричина за спирането на „Хоризонт“, защото, разбира се, такава профилактика е необходима, за да могат хората да слушат радиото."

Документирано лицемерие!

Аз съм категоричен и запален привърженик на европейския модел, според който медийният пейзаж е немислим без авторитетното и силно присъствие на обществените медии, дори когато обществото е апатично, дори когато обществото не разбира колко важни са те, ние трябва да настояваме, да отстояваме смисъла на обществените медии. А когато дойде време, сигурна съм в това, аудиторията и обществото ще оценят значимостта на тези медии. Въпросът е в нашата категоричност, в нашата настойчивост и в професионализма, с който отстояваме смисъла на обществените медии.“

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30