Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Проф. Милко Палангурски: Велико Търново – личен и професионален избор

2
Проф. Милко Палангурски
Снимка: Здравка Маслянкова

На 22 март Велико Търново чества своя празник. На онлайн сесия на Общинския съвет ще бъдат връчени наградите „Велико Търново“ и удостоени носителите на званието „Почетен гражданин“.

Историкът професор Милко Палангурски и 37 търновски генерали, участвали във войните до 1945 година, са новите носители на званието „Почетен гражданин на Велико Търново“.

Проф. Палангурски е автор на повече от 20 монографии, учебници и учебни помагала и книги, между които е “Нова история на България: Княжеството“, “Бащите на българската конституция: мрежата на националната тъкан“, както и на нашумелия покрай телевизионното предаване “Фермата“ – “ Алманах – История на българщината“.

Проф. Милко Палангурски е главен герой в “Нашият ден“.

Той е роден в село Врабево, община Троян, но свързва живота си с Велико Търново, където завършва история във Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий“.

През годините е бил зам.-декан, зам.-ректор, ръководител на катедра, председател на Общото събрание на Историческия факултет на ВТУ. Той е и носител на приза на студентите – “Най-атрактивен преподавател“.


Званието “Почетен гражданин на Велико Търново“

“Ако ви кажа, че приемам това звание без известна гордост, ще прозвучи фалшиво. В заника на всяка кариера човек не би могъл да приеме подобно звание без удоволствие. Това е едно признание за един труд, за едно присъствие, надявам се, в обществото, което е дълготрайно и хората са го преценили.“

“Надявам се, че съм изпълнил част от онези желания и мечти на една група интелектуалци в града, с които постоянно съм контактувал в това време, с което няколко знакови неща за града бяха направени, като възстановяване на статута на града като духовна и културна столица на България, така че не мога да кажа, че не съм удовлетворен.“

Фамилията Палангурски

“Фамилията идва от едно старо балканско селище, зарегистрирано в регистрите от ХVI в.“

Велико Търново

Велико Търново

“Това е целенасочен избор. Имах възможност да избирам между новата и старата столица. Избрах старата точно заради историята. Още на 17 години, когато кандидатствах преди казармата. От тази гледна точка никога не съм имал колебания да свържа живота си и обучението си със старата столица, която ми беше любим град още от дете. Така че лека-полека станах част от интериора на града.“

Наградата “Най-атрактивен преподавател“

“Това е едно от нещата, които ми харесват, но ми харесва повече, когато срещна някой някъде, обучаван от мен студент преди 25-30 години, и чуя някое изречение от типа – „Побърка ни, но беше за добро“. Сякаш в момента се срещам и чувам повече с онези, които са имали проблем на изпитите с мен и с течение на времето, с годините са разбирали, че всичко това е било в тяхна полза.“

Защо точно 22 март е празник на Велико Търново

“Това е денят на Битката при Клокотница, в нов стил денят на св. Четиридесет мъченици. Ако се сещате царската църква, най-популярната в българската средновековна история, е „Свети Четиридесет мъченици““. Неслучайно с нея е свързано и онова, което наричаме покоряване на България през 1393 г., когато тя е превърната в джамия и първото дело на освободена България е било тя да се превърне отново в църква.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15