Какво е мястото на човешките права в предизборната кампания?
Темата коментира в “Нашият ден“ Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.
“Твърде много неща липсват от предизборните програми и като цяло това е една много безидейна предизборна кампания, в която всички предлагат още от същото. Повечето от партиите не се отличават една от друга. Дори и тези, които малко се отличават, все се въртят около едни и същи теми. И всички заобикалят няколко неудобни важни въпроса.“
Лесните теми
“По-лесните за политическите сили са икономическите теми – едни общи абстрактни обещания към бизнеса, към работниците. Обещания, свързани с технологичното развитие с едно такова светло, едва ли не космическо бъдеще на България. А всъщност социалните въпроси в много голяма степен отсъстват, а като подтема на социалните въпроси и правата на човека.“
Еднополовите семейства
“Еднополовите семейства изцяло отсъстват от концепцията за семейство. На първо място, повечето партии бутат напред една ретроградна, консервативна визия за семейството и тя е проблемна не само защото е ретроградна и консервативна, а защото е глава, заровена в пясъка, абсолютно игнорираща действителността и част от българските граждани, изключваща ги.
Това не са избори за една голяма част от българските граждани. И тук не се включват само еднополовите двойки, а и децата например, които много слабо са застъпени в програмите. А там, където са застъпени отново, това става през една консервативна визия, една визия, която не ги разбира като субекти и като носители на права, а напротив. Тази успешна кампания, която видяхме в последните години против Стратегията за детето и Закона за закрила на детето, всъщност доведе до това вече да не говорим за права на децата в предизборните програми."
Други две сериозно представени в българското общество групи също отсъстват от политическите програми. "Това са жените и ромите. Женските въпроси, правата на жените отсъстват, това все пак е повече от половината население на нашата държава. Ромите, които са особено непропорционално засегнати от бедността, и големи части от тях живеят в унизителни условия, които в голяма степен зависят от това колко властите полагат усилия по този въпрос, също отсъстват.“
Друга група са хората с увреждания, които също отсъстват от всички тези програми. "Хора с увреждания все едно няма в България. Сякаш нямат проблеми или сякаш те отдавна са решени. Истината е, че това далеч не е така. Не говоря само за стереотипния образ на хората, които са с инвалидни колички или с нарушено зрение. Говорим и за хората с психични разстройства, които са затворени в психиатрични институции, за които грижата е изключително лоша.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg