Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверка на здравето след Covid-19 – какво да изследваме

Снимка: БГНЕС

Какви изследвания и консултации за проверка на нашето здраве след Covid-19 трябва да направим?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Чавдар Ботев, хематолог.

“Първо, трябва да разделим болните на три групи. Първата – това са леко преболедувалите. Втората – това са средно тежко преболедували и третата са тежко преболедувалите. Дори в групата, която е преболедувала леко, пациентите, включително и младите, понякога наблюдават следния феномен – пулсът, ако преди е бил 80, става 120. Това говори, че има проблем със сърцето. При такива болни е хубаво да се пускат изследвания, касаещи сърдечната дейност. Отделно, винаги когато се пускат изследвания, се пуска пълна кръвна картина и от нея добиваме представа дали са повишени левкоцитите, и какво е отношението на другите бели кръвни клетки – лимфоцитите.


Трябва да запомним, че винаги когато пускаме пълна кръвна картина,  трябва да пускаме и урина. Защото се наблюдават промени и понякога при това заболяване бъбреците страдат незабележимо. Така че трябва да пуснем и маркерите за бъбречно заболяване. Винаги е хубаво да се пусне и изследване за чернодробната функция

Не трябва да забравяме и коагулационния статус, защото в дъното на проблемите седят коагулационни проблеми. Но те обикновено са от друг тип, не са от обичайния тип, при който имаме тромбози, въпреки че и това е възможно, а е по-скрит.

При средно тежките случаи нещата са абсолютно същите, но вече пациентът може би трябва да се обърне към по-специализирани клиники – кардиологична, неврологична – и да се изчистят съответните проблеми, защото заболяването протича тежко, но по-големият проблем ще бъдат трайните увреждания, които могат да останат.

При най-тежките случаи вече се изисква хоспитализация и специфичен преглед от специалисти. Препоръчвам на тези пациенти на шестия месец и след година от боледуването е хубаво да проследим и да видим дали няма да настъпят някакви промени, защото, според литературните справки, една част от болните отключват автоимунни заболявания.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35