Безпрецедентно събитие от 1944 г. насам у нас; Случай без аналог; История, която може да се сравни само с разкриването на т.нар. "Петорка от Кембридж" – това са само част от хвалбите, с които Прокуратурата се самозасипа, след като арестува за шпионаж в полза на Русия група от висши военни и чиновници. Презентацията беше като холивудски сценарий с видео- и аудиозаписи, снимки, кодови имена, дешифриране на разговори, срещи и посещения.
Какви са реакциите след шпионския скандал у нас?
За каква шпионска група става дума, каква информация е изнасяна?
Ген. Димо Гяуров, адвокат и бивш шеф на Националната разузнавателна служба, коментира темата в "Законът и Темида":
"Струва ми се, че става дума за класическа шпионска група, която е имала за задача да събира изпреварваща информация за действията на България и най-вече на НАТО по отношение на Русия, Украйна, Беларус, информация, свързана с дейността на Морския координационен център във Варна, както и всякакви други активности на НАТО – политически и военни."
Кой и как може да засече една вражеска шпионска дейност на територията на приятелска държава?
"Една от хипотезите, изразени на пресконференцията на Прокуратурата, беше, че групата е установена и разбита със съюзническа помощ. Напълно е възможно дейността на една подобна шпионска структура да бъде разкрита и от наши партньорски служби."
Нарекохте случилото се „квартален шпионаж“ и все пак нашите служби имат и успех…Какво е нивото на българското военно разузнаване?
"Като използвах този нелицеприятен израз, нямах предвид, че това е една лесна за установяване и задържане шпионска структура, а че е действала абсолютно непрофесионално и на много ниско оперативно равнище, предвид СРС и другите материали. Като имам предвид, че това са все пак хора, свързани с нашето военно разузнаване, силно се надявам оперативното равнище на подготвеност на кадрите на нашето военно разузнаване да не е такова, а да е доста по-високо. Защото ако е такова, нещата са просто трагични."
Къде всъщност е Резидентът, какъв ще бъде следващият епизод, какво ще се случи, може ли да последват реципрочни дипломатически действия, както и други неудобни въпроси, свързани с последния шпионски скандал – чуйте в звуковия файл цялото на интервю на Анелия Торошанова с ген. Димо Гяуров.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg