Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Къркеланов: Изкуството е най-красивата и приятна форма за лекуване на душата

Георги Къркеланов
Снимка: Орлин Проданов

Роден е в Пловдив завършва НГДЕК, “Константин Кирил Философ“ и НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов“ със специалност актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Крикор Азарян. Има следдипломна квалификация по режисура за драматичен театър. Актьор в театър “Българска армия“ и Театър 199 „Валентин Стойчев“.

Той се казва Георги Къркеланов и е Главен герой в “Нашият ден“.

"Затрупан съм от работа и блокиран у дома. В момента съм в репетиционен период в Театър “Българска армия“. Подготвяме на 12 април “Сирано дьо Бержерак“ – в случая не съм в главната роля, поддържаща роля съм. Камен Донев играе Сирано, аз съм единият от тримата от любовния триъгълник. Пак лошият герой.“

Как се подготвя представление от вкъщи

Георги Къркеланов“Аз съм от два дена от вкъщи, иначе ние работим почти от средата на януари. Вече сме на ниво мизансцен. Минавам текста с колегите през вайбър и зуум. Ситуацията е тежка, имахме два месеца, в които наистина бяхме блокирани тотално – от 13 март миналата година до края на април. От средата на април и началото на май започнахме да играем отново регулярно представления и на открито, и в театъра. Театърът на Българската армия много бързо създаде организация“. До преди дни още играехме представленията си."

Аскеерите

“За съжаление едно от големите събития на театъра – “Аскеерите“, които трябваше да се състоят на 24 май миналата година, не успяхме да направим. Но в момента сме в много сериозна подготовка на новия “Аскеер“. На мен ми се наложи да заема позицията на председател на фондацията и заедно с Управителния съвет вече сме придвижили нещата почти до програма и до финансово обезпечаване на събитието.“

България изпраща Татяна Лолова

“Много са имената на творците, които си отидоха тази година – и то над средното поколение. Направо бяха покосени огромна кохорта от различни актьори, творци, театрални сценографи, изобщо хора, свързани с театъра. Но и знакови имена като Татяна Лолова, която е много добър приятел на всеки един от нас, толкова лъчезарен и усмихнат човек, която винаги разпиляваше чрез нас енергия, имаше дума за всеки един от нас. Познаваше ни по малки имена, седеше, гледаше представленията. Тази раздяла направо ни срази.“

Георги Къркеланов и Калин Врачански

Младежите в театъра

“В момента репетираме в театъра с една група студенти на Малин Кръстев от “Любен Гройс“. Изключително приятни млади момчета, дисциплинирани, с уважение към сцената и към това, което правят.“

Музиката

“Закърмен съм с доста твърд рокендрол с хеви метъл. Старата рок музика, която проникваше много трудно във века на нашето поколение, на магнетни ролки, на плочи. Общо взето, плочите бяха върха на моето поколение, предишното беше магнетофонните ленти.“

Изкуството

“Моят призив е наистина да имаме куража и силата да се пазим, да бъдем грижовни към близките и към себе си. Изкуството е най-красивата и най-приятната форма за лекуване на душата, това е ясно още от античността. Слушайте музика, гледайте красиви картини, ограждайте се с позитивните емоции на изкуството.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41