Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

106 години от рождението на Били Холидей

Били Холидей в гримьорната си в Холивуд, 1955 г.
Снимка: Ройтерс

На 7 април е родена Били Холидей – американската джаз певица, смятана за една от най-добрите изпълнителки на ХХ в. Известна още с прозвището –  Лейди Дей.

Родена е през 1915 година във Филаделфия под името Елианора Фейгън като извънбрачно дете на 19-годишната афроамериканка Сади Фейгън и 16-годишния музикант Кларънс Холидей.

Били ХолидейРодителите ѝ са от Балтимор, но майка ѝ е изгонена от дома си, след като забременява, и отива да роди във Филаделфия. През първите години от живота си Елианора е отглеждана в Балтимор от Марта Милър, свекърва на по-голямата сестра на майка ѝ, тъй като тя работи в железниците и често отсъства.

Елианора често пропуска училище и на 5 януари 1925 година със съдебно решение е въдворена в католическо поправително училище, където е кръстена в католицизма, религия, която запазва до края на живота си. През октомври е върната на майка си, която отваря ресторант, в който работят и двете – скоро Елианора спира да посещава училище.

На 24 декември 1926 г. майката на Елианора заварва съсед да се опитва да изнасили момичето. Елианора отново е изпратена за няколко седмици в поправителното училище като защитен свидетел по делото за изнасилване.

Били ХолидейСлед това започва работа като чистачка в публичен дом и съседните жилища. В края на 1928 година майка ѝ се премества в Харлем в Ню Йорк, последвана малко по-късно от Елианора. Там двете работят като проститутки, но на 2 май 1929 г. са арестувани и Елианора остава в затвора до октомври.

След освобождаването си Елианора започва да пее в харлемските нощни клубове, до 1931 година в екип със своя съсед саксофонист Кенет Холан.

От самото начало тя приема псевдонима Били Холидей – от името на актрисата Били Доув и фамилното име на вероятния си баща. Постепенно си създава репутация на местната сцена и има участия в популярни места, като „Подс енд Джерис“ и „Харлем Алхамбра“. По това време тя влиза в контакт и с баща си, който свири в бенда на Флечър Хендерсън.

Били ХолидейТалантът ѝ е открит от Джон Хамънд през 1933 г. Били започва записи с кларинетиста Бени Гудмън и редовни появи в джаз клубовете на Ню Йорк. До 1959 г. записва с много от най-добрите джаз музиканти, включително и Луис Армстронг. Първоначално музиката ѝ е насочена към чернокожата публика, но скоро става световноизвестна.

С песента си Strange Fruit („странен плод“ – за тялото на убития, което виси от дървото), в която става дума за линчуването на негър, Били привлича вниманието на нюйоркските интелектуалци и скоро се сдобива с вярна публика сред тях. Към края на 1940-те е вече звезда. Типични за репертоара ѝ са меланхолични песни за несподелена любов.

В началото на 40-те започва да страда от наркозависимост и алкохолизъм. През 1947 г. влиза в затвора за притежание на наркотици. Здравето и гласът ѝ страдат, и концертите и записите ѝ губят от първоначалния си блясък.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цанова

Надежда Цанова – ключова фигура в 11-ото издание на фестивала Allegra

"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите сцени. Надежда Цанова е българска пианистка с международна кариера, която успешно обединява соло, камерна музика и артистична организация. Нейното участие във фестивала Allegra — особено в камерните..

публикувано на 14.07.25 в 09:10
Фан Кон

Пианистката Фан Кон: За първото посещение в България и любовта към музиката

В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите Софийски музикални седмици.  В зала "България" се състоя премиерен концерт на Симфоничен оркестък от Чанша – Китай със солист Фан Кон – пиано и диригент Фан Тао. По време на своето посещение..

публикувано на 12.07.25 в 09:10

"Орфей и Евридика" под диригентската палка на Рикардо Мути

В предаването ще прозвучи запис на операта "Орфей и Евридика" от Глук, осъществен в Лондон през 1981 г. "Орфей и Евридика" е първата от "реформаторските" опери на Глук, в които той се опитва да замести сложните сюжети и свръхсложна музика на опера серия с "благородна простота" в музиката и действието. Глук започва да пише операта си "Орфей и..

публикувано на 12.07.25 в 08:10

Хисарлъка Experience – незабравимо музикално преживяване сред природата

В Кюстендил от днес до 13 юли 2025 ще се проведе петото издание на фестивала Хисарлъка Experience. Сред музикалните акценти в тазгодишната програма присъстват имена като Графа, Baba Zula, "Анимационерите", Soul Weapons, Kottarashky & Sando, Heptagram и Sun Dragon. Повече за "фестивала на преживяванията" в "Нашият ден" разказва Борислава Янакиева, един..

публикувано на 11.07.25 в 09:57
Диригентът Димитър Костанцалиев

Младежкият камерен хор "Охана" спечели "Гран при на нациите" и златен медал в Дания

В "Нашият ден" гостува Димитър Костанцалиев , диригент на младежкия камерен хор "Охана", който спечели "Гран при на нациите" в Орхус, Дания, както и златен медал на Европейските хорови игри 2025 в категория "Сакрална музика". Българският младежки хор е постигнал успех на международния форум, събрал повече от 6 000 хористи от 39 държави –..

публикувано на 10.07.25 в 11:09