Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Занзибар не приемат долари отпреди 2007 година

Най-често обсъжданата посока, щом българи заговорят за пътуване напоследък, е Занзибар. Относително автономната островна част от Танзания е привлекателна с липсата на изисквания за PCR тест и достъпните си цени на място. С шестима колеги си бяхме наели къща за гости в селцето Джамбиани срещу 12 долара на вечер на човек. Любопитното е, че уж бяхме заедно, а всяка от нас има различна представа за Занзибар. Помолих Петя Кръстева, изпълнителен директор на лайфстайл списания, първа да сподели своя наръчник за оцеляване на начинаещи в тамошните земи.


Името на Танзания се оказа съчетание от Тан, Танганика – частта от държавата, която е на континента и Зан от Занзибар. А Петя Кръстева ни дава полезни съвети за Земята на черните хора, както се превежда името на острова от арабски. Впрочем, Занзибар далеч не е единствената държава, в която не приемат доларови банкноти по-стари от 2007 година. Така е в доста от развиващите се страни. Причината е, че Саддам Хюсеин наводнявал пазара с достоверни на вид банкноти, за да подкопава икономиката на САЩ.

Един ще помни завинаги занзибарските залези, друг ще се влюби в безкрайно живописните отливи на Индийския океан, трети ще иска отново и отново да се изгубва в кадаифа от пъстрите улички на Стоун таун. На Петя Кръстева, обаче са ѝ направили впечатление усмивките на занзибарските жени, които се препитават, сушейки водорасли.

Снимки: Петя Кръстева и Магдалена Гигова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45