Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори живот на текстила – шанс за природата

| обновено на 20.04.21 в 12:33
Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба започна кампания "Дрехите не са боклук"
Снимка: БГНЕС

Един конкретен пример за партньорство между бизнеса и общините показва как функционира кръговата икономика – не като самоцел, а като инструмент за бързо възстановяванe.

TexCycle е проект за събиране и оползотворяване на ненужни дрехи. Със съдействието на общините се позиционират контейнери за събиране на дрехи и обувки.

Темата коментира Сирма Желева, мениджър „Устойчиво развитие“ на “Евротекс“:

“Текстилната индустрия доскоро беше много подценявана. Свикнали сме да слушаме за пластмаса, но като се замислим бързата мода, свръхпотреблението на текстил, всъщност са едни от основните замърсители на околната среда. И по тази причина тя беше поставена като един от инструментите за постигане на прехода към кръгова икономика от страна на Европейския съюз.

Ние в България през 2018 г. започнахме проекта “Техсайкъл“, като позиционирахме пет контейнера в община Стара Загора в партньорство с тях заедно взимахме всички решения, за да изградим едни системи, които да са удобни за гражданите и да бъдат използвани.

Сега имаме над 200 контейнера в 13 общини в страната. За този период сме събрали над 2700 тона текстил, който е оползотворен. По другия начин би отишъл на сметището, както не би трябвало да става в кръговата икономика. Системите са още пилотни и въпреки има доста сериозен успех.

Проведохме комуникационна стратегия заедно с общините, в която информирахме гражданите за контейнерите и какво се случва в събраните в тях дрехи. Имено голям процент повторна употреба, което е ключов аспект в кръговата икономика, защото това е най-добрият начин за управление на отпадъците.

Текстилните отпадъци, които са годни за повторна употреба, се използват за такава. Останалите се рециклират или оползотворяват по друг начин, нищо не се депонира. Отивайки в смесения битов отпадък, текстилът се депонира.“

След рециклиране на текстила

“В момента технологиите все още не са на много високо ниво и по-скоро от рециклирания текстил се произвеждат изолационни продукти. Някои се рециклират и в нови нишки, но те са с по-ниско качество. Но Европа е поставила текстила като ключов за прехода към кръгова икономика и това скоро ще доведе до развитието на успешни технологии за по-високо технологично рециклиране.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Кръгова икономика – когато отпадъкът е ресурс

В края на изминалата седмица бюрото на Европейския парламент в България и Националното сдружение на общините в България организираха уебинар на тема – “Кръговата икономика – инструмент за бързо възстановяване“. На уебинара бяха представени..

обновено на 20.04.21 в 11:07
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа,..

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския..

публикувано на 19.02.25 в 10:26