Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Йордан Кожухаров – "културен аташе на Асеновград"

| обновено на 21.04.21 в 14:39
Йордан Кожухаров
Снимка: личен архив

През последните години го наричат „културен аташе на Асеновград“. Една титла, която той получава сред приятели и съмишленици и се разпространява и в по-широки кръгове. Дипломат от кариерата в духовния свят, защото това е естественият избор на хората. Йордан Кожухаров е един от приятелите на програма „Христо Ботев“ – от рубриките "Duende" и "Радиоулица" – в които приятелите на програмата се срещаха и обменяха мисли в ефир, носител е на наградата на Фондация „Маестро Димитър Вълчев“. Член е на литературен клуб „Орфей“ при Народно читалище „Св. преп. Паисий Хилендарски“.

Йордан Кожухаров е Главен герой в "Нашият ден" и разказва за своите 85 години и за смисъла да твориш дух и култура:

"Благодаря безкрайно на Българското национално радио, които ми даде много – някога преди 7 години, за които си спомням с голяма носталгия – без него аз нямаше да бъда така близко познат и близък със сестрата на маестро Димитър Вълчев – проф. Лили Вълчева. Ние отбелязваме всички годишнини на маестро Димитър Вълчев, направихме паметна плоча за неговата 90-годишнина.

Титлата "културен аташе на Асеновград"

"Когато определят и ти сложат една марка, трябва не само да я поддържаш, но и да я надграждаш. Стана неочаквано и ненадейно за мен. Благодаря на Бога за здравето и че мога да се включвам в културния живот и да съм инициатор на събития в Асеновград. Популярен съм и в Пловдив – в читалище "Възраждане – Старинен Пловдив" и в читалище "Алеко Константинов". Това прозвище "културен аташе" дойде от Иван Христов, който е председател на читалище "Алеко Константинов", литератор, литературен критик и творец. Откакто тръгна, всички го поеха и си продължи. Приятно е и малко притеснително." 

В звуковия файл можете да чуете повече.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Памет, керамика и визия: Изложба в памет на Христо Господинов

Днес, 5 май, от 18:00 часа във Варна ще бъде открита изложба, посветена на 80-годишнината от рождението на художника Христо Господинов – Печката. Събитието ще се състои в "Галерия 33" в морския град и ще предложи на посетителите възможност да видят непоказвани досега произведения на автора, както и видеопрезентация с архивни снимки от личната..

обновено на 05.05.25 в 10:08