Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кинотека

IV издание на Полския филмов фестивал в София

Икар. Легендата за Метек Кош – реж. Мачей Пепшица (2019, 117‘)
Снимка: Полски институт

Полският институт в София е домакин тази седмица на IV издание на Полския филмов фестивал "Кинотека". Едно събитие, вече традиционно, очаквано с интерес от българската публика, което показва съвременно полско кино. Програмата е специално селектирана за българските зрители и се осъществява съвместно с института „Адам Мицкевич“ във Варшава. Селекцията е много силна – показани са филми от различни жанрове – най-популярните и интересни полски филми, награждавани и с известни актьори.

Светла Каранешева от Полския институт разказва повече в "Артефир":

"Идеята за създаването на Кинотеката е на вече бившия директор на Полския институт г-н Ярослав Годун. Кинотеката е един проект с международни измерения, който се осъществява не само в България, но има свои издания и в други европейски градове. Стремежът е да бъде представено съвременното полско кино. Както знаете, рядко в кината можем да видим европейското кино, в т.ч. и полското. Полският институт си постави задача да запознава българските зрители с полски филми, които са извън фестивалните програми. 

Досега представяхме Кинотеката в кина извън Института. Тази година решихме, че най-подходящото място е нашата галерия. Мисля, че нашите гости се чувстват тук много уютно. Спазват се и всички противоепидемични мерки."

Полски институт, Вход свободен.

Пилсудски – реж. Михал Роса (2019, 103’) – 1901 година. След зрелищно бягство от болница Юзеф Пилсудски отново застава начело на полското нелегално съпротивително движение. Смятан от Полската социалистическа партия за терорист, Пилсудски заедно с най-близките си сътрудници няма да се спре пред нищо – атентати срещу царските чиновници и висши офицери, контрабанда на бомби, дръзко нападение срещу влак, за да постигне целта си: независима Полша. Наближава 1914 г. и маршалът съзира нови възможности за постигане на невъзможното. 21 април 2021, сряда, 18.30 ч.

Истинско щастие – реж. Томаш Конецки (2019, 105’) – В спокойния и подреден живот на Роберт, музикант в симфоничен оркестър, самотен баща, отглеждащ десетгодишния си син, неочаквано нахлува енергичната, чаровна и популярна фитнесзвезда Марта. Два различни характера, различни възгледи за любовта и живота. Големият град, екзотичните екскурзии и спортът са нейния свят. Роберт е ходещо отрицание на „спортния начин на живот“. Неговият свят е спокойно пристанище, родителски предизвикателства, контролните по математика на сина – всичко това работи, докато в живота му не се появява Марта… 22 април 2021, четвъртък, 18.30 ч.

Икар. Легендата за Метек Кош – реж. Мачей Пепшица (2019, 117‘) – Биографичен филм, посветен на гениалния джазов композитор, аранжор и композитор Мечислав Кош. Филмът печели много награди, критиката и публиката са възхитени от актьорската игра на Давид Огродник в ролята на музиканта.  Режисьорът, който не разказва историята хронологично, създава една емоционална биография, като преплита най-важните епизоди от живота на музиканта. Филмът представя музикалните триумфи на Кош и голямата му и все по-задълбочаваща се самота. Музикантът трудно понася славата. Умира трагично на 29 години. 23 април 2021, петък, 18.30 ч.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift , изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни) , което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" . Повече за..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

Четене с разбиране като игра

Платформата "Книговище" връчи годишните си награди от Априлското състезание по четене с разбиране. В него взеха участие десетки деца от цялата страна. Искра Джанабетска, една от създателките на "Книговище", говори в "Какво се случва" за положителните практики, които насърчават децата да четат. "Когато започнахме "Книговище" заехме един работещ..

публикувано на 23.05.24 в 08:14

Феникс Върбанов с нова изложба и стихове в галерия "Аросита"

Изложбата на Феникс Върбанов " Swell / Мъртво течение " представя автора в нова светлина. Творбите в нея са едновременно близки, но и различни от показаното в наскоро завършилата изложба "Пулсации", в галерия "Стубел". Тук, освен произведения, изпълнени в характерната колажна техника, художникът представя рисунки и литографии. Феникс Върбанов..

публикувано на 22.05.24 в 16:08

"Вазовчета" подаряват песен на всички българи по света за 24 май

Организираното от сдружение "Христо Ботев" Българско неделно училище "Иван Вазов" в Париж отбеляза десет успешни и щастливи години от своето създаване. В театър "Св. Леон" на 19 май се събраха стотици Вазовчета: деца от присъствената и дистанционната форми на обучение, техни родители, бивши ученици и учители, български и френски приятели на училището,..

публикувано на 22.05.24 в 12:00

Дечко Узунов. Съзидания

" (…) Това, което си създал, това е твоят живот." Дечко Узунов През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата..

публикувано на 22.05.24 в 11:18