Познати и симпатични, врабчетата съпътстват живота на хората от 100 века. Само допреди десетилетие врабчетата бяха част от ежедневието ни.
В последните 10 години врабчетата са намалели с 30%.
Ще продължи ли тази тенденция, и има ли вероятност любимите ни градски птички да изчезнат напълно?
Птиците са добър индикатор за състоянието на околната среда, защото: се срещат в почти всички типове местообитания, отразяват промените при другите животински групи и растителни съобщества, чувствителни са на промени в средата.
В броенето на врабчета може да се включи всеки с достъп до интернет, който е готов да отдели 10 минути между 9 и 12 часа на 24 април, събота.
За да станете врабчеброец, първо трябва да се регистрирате тук.
Броенето на врабчета ще помогне да се установят численостите, в които се срещат, местата за живот, които предпочитат, а също и кой вид врабчета преобладава у нас. Кампанията се провежда ежегодно, така че ще се установи трайната тенденция в популациите им и ще се установи причините за тези тенденции. Анализът на данните ще даде отговор на въпроса какви са причините за установените тенденции.
Включете се в инициативата на Българското дружество за защита на птиците и бройте врабчета заедно с хиляди други доброволци в цялата страна.
През 2020 г. бяха преброени 4627 врабчета в 497 места в страната.
Мониторинг на обикновените видове птици (МОВП) е проучване, което се провежда от Българското дружество за защита на птиците от 2005 г. То цели да събере информация за състоянието на птиците около нас и за средата, в която те живеят, като се подпомогне опазването на природата.
Мониторингът се провежда всяка година и обхваща цялата страна. Осъществява се от доброволци. Наблюденията на птици в нашата страна се използват за оценяване състоянието на птиците не само в България, но и в цяла Европа.
Това се прави:
• за да се разбере какво е състоянието на птиците в различните региони на страната;
• защото врабчетата и другите широко разпространени видове птици са най-добрият показател за състоянието на средата, в която живеем;
• за да спре намаляването на врабчетата и да има врабчета и занапред.
Какво ще покажат резултатите:
Резултатите ще дадат отговори на някои въпроси, които ще помогнат за предприемане на стъпки от страна на БДЗ за опазването на врабчетата и другите градски птици, а именно:
• какви са тенденциите в популациите на трите най-често срещани вида врабчета у нас;
• каква е разликата в численостите между различните типове места на броене;
• каква е разликата в числеността в различните региони на страната;
• има ли разлика в състоянието на домашното, полското и испанското врабче в различните типове градове и места на броене.
Как да броите врабчета:
• Посетете само веднъж избраното от вас място на 24 април от 9 до 12 часа.
• В посочения интервал отделете най-удобните за вас 10 минути. Не бройте повече време, тъй като това ще възпрепятства в сравнението на резултатите с други места.
• В избрания от Вас интервал наблюдавайте врабчета и запишете най-големия брой птици като запишете отделно домашните, полските и испанските – вижте тук как да ги различите.
• Записвайте броя на индивидите, а не броя на двойките!
• Отбележете особеностите на мястото за наблюдение – парк, градинка с дървета, междублоково пространство, булевард, селска улица и др.
• Много е важно да отбележите, ако не сте видели нито едно врабче. Тези места без врабчета са много по-важни за броенето, от тези, на които има.
• Не предлагайте храна на птиците, за да ги привлечете.
• Може да преброите повече от едно място, но трябва да имате различни регистрации.
Къде ще се броят врабчетата:
• Изберете място, което ви е удобно за посещение не само през тази година, но и за в бъдеще;
• Изберете мястото на случаен принцип, като единствен важен критерий за него е да ви бъде удобно и да запомните точното местоположение, така че да може да го посетите отново през следващата година;
• Ако желаете, изберете повече места, като разстоянието между тях трябва да е повече от 300 м и да успеете да направите броенето в интервала от 9 до 12 часа. Извън този времеви интервал, формите ще бъдат изключени.
На сайта си Българското дружество за защита на птиците ще публикува резултатите от броенето на врабчетата:
Чуйте още подробности за врабчетата и за тяхното броене от интервюто на Ася Чанева с Елица Иванова – от БДЗ.
„Българското дружество за защита на птиците ще брои врабчетата за пета поредна година. В България се срещат 5 вида врабчета, но се броят само три от тях – домашното, полското и испанското. Има и италианско врабче, и скално, но тях не ги броим.
За предпочитане е да сте на земята, докато броите или да сте на балкон на нисък етаж, защото врабчетата не летят нависоко.“
Включете се в кампанията на Българското дружество за защита на птиците „Ние броим врабчетата“ и станете врабчеброец заедно с хиляди други доброволци в цялата страна.
Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...
Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..
Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg