Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Време е за контрапромени

Как се изобретява и произвежда биоразградимо фолио

Снимка: личен архив

През 1864 г. Джордж Пъркинс Марш, американски учен и дипломат, публикува книгата „Човек и Природа, или физическата география, променяна от човешките дейности“. Двайсетина години по-късно текстът претърпява поредна редакция, която е публикувана през 1885 г., три години след смъртта на автора си, под името „Земята, променяна от човешките дейности“. 

Казват, че това е първата книга, която в шест основни части разглежда начините, по които човекът променя природата и изобщо заобикалящата го среда. Казват, че този текст е първият, който мисли човешката история в една вече нова ера – така наречения "антропоцен" или времето, в което човекът започва да влияе върху средата си твърде много, понякога необратимо. 

През шейсетте години на миналия XX век е поставено началото на повечето движения за опазване на околната среда, но ето че същинските начала възникват век по-рано с предусещането на последиците от настъпващото индустриализиране. Дали днес можем да напишем такава книга и какво ще съдържа тя? Може би изсечените гори на остров Борнео, изчезването на Аралско море, изсичането на Амазония или множество други, малки, първоначално невидими промени, които човекът прави с все по-лека ръка.

Безспорно е крайно време да се говори за контрапромени, нещо повече, време е да се извършват контрапромени. Това никак не е лесно и изисква много ентусиазъм, познание и увереност в започнатото начинание – качества, които Гергана Станчева и Анджела Иванова безспорно притежават. Те са млади, енергични и предстои да започнат производство на биоразградимо фолио за печат и опаковане. Върху идеята си работят вече няколко години, преминават през множество международни конкурси и менторски програми, които да ги насочат в научните и бизнес търсенията. 

Да, биоразградимо фолио се прави с наука и тук на помощ идват двамата съдружници в компанията – Филип Ублеков и Гарбис Топчиян. За целия процес от идеята, през тестовете и успешното разграждане на създадения продукт до създаването на бизнеса и възгледите, които водят Гергана и Анджела – разказват самите те.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл:

Снимките са предоставени от героините на предаването.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмира Нешева

За живота в Розовата къща без стигма

"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..

публикувано на 27.11.25 в 13:25

На България са нужни спешни мерки в климатичната адаптация

Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..

публикувано на 27.11.25 в 09:38
Покана за изложбата

Новата експозиция в НВИМ показва войната през гледната точка на творците

На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..

публикувано на 27.11.25 в 08:21

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43