Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храненето като убежище – какви са рисковете

Снимка: архив

С напредването на пролетта и с обещанието за по-топло и слънчево време, както и със затихващата трета вълна на Covid-19, се зареждаме с надеждата, че социалната изолация ще остане постепенно зад гърба ни. Тя обаче оставя последствия и върху психичното ни здраве и състояние.

Как въздейства изолацията върху хранителните разстройства?

Темата коментира в “Нашият ден“ Теодора Цветева, психолог, специализирал в сферата на хранителните разстройства.

“За никого не е тайна, че социалната изолация доведе до заседнал начин на живот и намалена физическа активност, близко са хладилните изкушения. Всичко това са предпоставки за качване на килограми и засилване на нездравословната връзка с храната.“


Обездвижването

“Обездвижването води до нарушен калориен баланс, тъй като калориите, които приемаме са много повече от тези, които изразходваме. Покачването на килограми означава, че може да сме запазили енергийния прием от храни и напитки, но рязко да сме намалили енергоразхода.“

Стресът

“Другата предпоставка за хранителни разстройства е стресът. Когато периодът генерира много стрес, в случая социалната изолация поради страх от смърт, болести и финансови проблеми, е възможно храненето да се превърне в убежище и стремеж за притъпяване на въпросните мисли и усещания. По този начин проблемите не само не се разрешават, а прибавяме и нови.“

“Когато прекарваме цялото си време у дома, е лесно да посегнем към храната, при скука, когато няма какво да правим. Или, когато сме изнервени и под стрес.“

“Социалната изолация наложи също затваряне на спорните зали. В самото начало дори беше забранен достъпът до паркове. Това доведе до стрес, паника и качване на килограми. И в едно изместване на моделите за освобождаване от храната.“


Покачването на килограми пък провокира огромен страх и се започват крайни диети и строги рестрикции. Именно това е моментът, водещ до нездравословна връзка с храната и до сериозни хранителни нарушения.“

При симптоми на хранително разстройство

“Трябва да потърсим помощ. Колкото по-рано се потърси помощ и се открие даден вид хранително нарушение, толкова по-голям е шансът за възстановяване. Апелът ми е хората да потърсят специалисти, които могат да им подадат ръка в този процес.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25
Божидар Александров и Ася Панджарова-Попова

С един куршум два заека – с един камък две врабчета

Преводачите са онези езикови специалисти, които обединяват нациите, улесняват културния диалог и подпомагат сътрудничеството на световно ниво. През 2017 година с резолюция на ООН датата 30 септември бе обявена за Международен ден на преводача . В "Нашият ден" преводачът от арабски, руски и английски Ася Панджарова запознава слушателите..

публикувано на 30.09.24 в 09:19

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10