Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 19-25 април

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за последната седмица. Ето и някои от акцентите в предаването от 25 април.

На 17 и 18 април на сцена "Апостол Карамитев" в Народния театър се състоя премиерата на спектакъла "Бележките под линия". Автор на пиесата е драматургът на Народния театър поетесата Мирела Иванова, а режисьор е Катя Петрова. Пиесата разказва за трудното разбирателство между майката – известна актриса, и дъщерите ѝ, всяка по свой начин и надарена, и ограбена от живота.

От миналия ноември, подпомогнат от програма „Творчески инициативи“ на Национален фонд „Култура“ заработи проектът „Онлайн премиери на Sofia ARS Net“. Пандемията отмени премиерите на много книги пред публика и създаде нуждата от представянето им онлайн. За периода 1 ноември 2020 – 30 март 2021 г. Анжела Димчева реализира 20 видеопремиери на утвърдени български писатели, които представиха новите си книги. Те са достъпни и до днес и са видени от хиляди потребители.

Галерия „УниАрт“ и Център „Българо-европейски културни диалози“ в НБУ поставят началото на новата образователна „Срещи с изкуството“. Форматът представя една глобална годишна тема, в която ще вземат участие различни гост-лектори, които ще разглеждат в дълбочина проблеми във визуалните изкуства. Първата темата на фокус тази година е „Изкуството на Ниските земи 16-18 век“ и ще представи колекцията на галерия УниАрт - дарение „Божидар Данев“ от фламандски и холандски произведения. Първи гост-лектор на галерията по темата ще бъде г-н Фризо Ламертсе, а лекциите ще се провеждат онлайн, където ще останат достъпни за гледане и след датите им на провеждане.

Мултимедийният спектакъл „Песента на ветровете“ с музика от композитора Петър Дундаков и визии на аниматора Иван Богданов ще се състои на 28 април в Театър „Азарян“. В спектакъла участват тромпетистът Росен Захариев - Роко, солистката на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“ Гергана Димитрова - Белонога, оперната певица Пламена Гиргинова и камерен ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на маестро Пламен Джуров. Концертът, който Петър Дункдаков описва като „аудиовизуална поезия“ е цикъл от пиеси за струнен оркестър, сопрано, флюгелхорн и фонограма, вдъхновени от метафората на „вятъра“.

"Кокюу" или "дихание" на японски се нарича новият концерт за саксофон и оркестър на португалския композитор Луиш Тиноку. Произведението е част от проекта "Лудите двадесети" – 1920 и 2020 г. – и е вдъхновено и от ситуацията с коронавируса.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20