Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Станислав Василев - един от българите в класацията за най-добри учени на Станфорд

Снимка: bas.bg

Проф. Станислав Василев е геолог и геохимик от Българската академия на науките. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.

Проф. Станислав Василев е главен герой в “Нашият ден“

Началото

“Започна още по време на студентските ми години в Софийски университет, специалност геология и геохимия, имахме много добри преподаватели. И така хубаво ни въведоха в тази природна наука, че всеки един от нас продължи да се занимава.“

“Всичко започна през 1984 г., когато се прие решение на Министерския съвет. Една програма за интензивно изследване и усвояване на минералните ресурси на България. За тази цел се създаде Института по приложна минералогия към БАН.“

“Бяха поканени водещи доценти и професори от Софийския университет и от Минно-геоложкия университет от БАН. За жалост те бяха твърде малко и Институтът беше напълнен с млади изследователи, включително и аз.“

“Тематиката беше такава, че ние като млади специалисти, темите, които ни бяха предоставени, бяха твърде далеч от нашите познания, които бяхме получили в университета, и нито един от нас не пожела да се занимава с една от тези теми. Тогава директорът на Института беше принуден да постави темите като билетчета в една шапка и всеки един от нас да си изтегли едно билетче.“

“Всичко тръгна с изследване на състава и свойствата на въглищата и съответно отпадъчните им продукти – пепелите от ТЕЦ, основно от изгарянето на тези твърди горива. Оказа се, че проблемът наистина е сериозен, не само в България, а и в целия свят, тъй като годишно има над милиард тона от тези пепели и отпадъци, а едва 20% от тях се оползотворяват, основно в строителството.“


Ефектът, ако не се оползотворяват

“За съжаление, след като се отделят, те се транспортират чрез вода или сух транспорт до някакви хранилища, които са в близост до ТЕЦ-а. В продължение на години, вследствие дъждове, изветрянето на тези продукти, твърде токсичните компонентиот тях биха могли да се изнесат от тези хранилища и да попаднат във води, почви и растения в близост до тези ТЕЦ-ове, което е твърде опасно. “

“Затова целта беше да се намери начин за тяхното оползотворяване. Използват се основно в строителството, също така може да се извличат и ценни метали, отделни фракции за керамичната промишленост. Остатъчно гориво, което също може да бъде повторно изгаряно.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Да живееш лесно"

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения - къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20