Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Станислав Василев - един от българите в класацията за най-добри учени на Станфорд

Снимка: bas.bg

Проф. Станислав Василев е геолог и геохимик от Българската академия на науките. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.

Проф. Станислав Василев е главен герой в “Нашият ден“

Началото

“Започна още по време на студентските ми години в Софийски университет, специалност геология и геохимия, имахме много добри преподаватели. И така хубаво ни въведоха в тази природна наука, че всеки един от нас продължи да се занимава.“

“Всичко започна през 1984 г., когато се прие решение на Министерския съвет. Една програма за интензивно изследване и усвояване на минералните ресурси на България. За тази цел се създаде Института по приложна минералогия към БАН.“

“Бяха поканени водещи доценти и професори от Софийския университет и от Минно-геоложкия университет от БАН. За жалост те бяха твърде малко и Институтът беше напълнен с млади изследователи, включително и аз.“

“Тематиката беше такава, че ние като млади специалисти, темите, които ни бяха предоставени, бяха твърде далеч от нашите познания, които бяхме получили в университета, и нито един от нас не пожела да се занимава с една от тези теми. Тогава директорът на Института беше принуден да постави темите като билетчета в една шапка и всеки един от нас да си изтегли едно билетче.“

“Всичко тръгна с изследване на състава и свойствата на въглищата и съответно отпадъчните им продукти – пепелите от ТЕЦ, основно от изгарянето на тези твърди горива. Оказа се, че проблемът наистина е сериозен, не само в България, а и в целия свят, тъй като годишно има над милиард тона от тези пепели и отпадъци, а едва 20% от тях се оползотворяват, основно в строителството.“


Ефектът, ако не се оползотворяват

“За съжаление, след като се отделят, те се транспортират чрез вода или сух транспорт до някакви хранилища, които са в близост до ТЕЦ-а. В продължение на години, вследствие дъждове, изветрянето на тези продукти, твърде токсичните компонентиот тях биха могли да се изнесат от тези хранилища и да попаднат във води, почви и растения в близост до тези ТЕЦ-ове, което е твърде опасно. “

“Затова целта беше да се намери начин за тяхното оползотворяване. Използват се основно в строителството, също така може да се извличат и ценни метали, отделни фракции за керамичната промишленост. Остатъчно гориво, което също може да бъде повторно изгаряно.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26