Ще има ли изпълнителна власт България в скоро време или някой ще управлява без мандат от парламента? Дори един служебен кабинет, назначен от държавния глава на република България е конституционен акт и никой не бива да се страхува от това, ако никоя парламентарно представена политическа сила не успее да състави правителство в следващите дни.
На днешния ден през 1881 година младият княз Александър Батенберг, подпомогнат то политиците от тогавашната Консервативна партия суспендира Конституцията и започва управлението на пълномощията, което е кратко, но не води до нищо добро… Това през годините се разглежда от историците като нарушаване на всички правила на Търновската конституция.
Припомняме датата на режима на пълномощията, защото в днешното, малко напрегнато политическо време, някои наблюдатели виждат в евентуално служебно правителство – някак си като „управление с президентски пълномощия“ – това не е така, защото сегашната Конституция предвижда подобен държавен акт и евентуално служебно правителство е съвсем законосъобразно, както се е случвало поне няколко пъти досега.
За историята около пълномощията на държавните глави през годините и за днешната политическа обстановка бе коментарът на специалиста по конституционно право Велислав Величков в предаването „Нашият ден“ по програма „Христо Ботев“. Той категорично не приема тревожните коментари на някои наблюдатели, които виждат в отказа от мандат за съставяне на правителство – на две политически сили досега – не вижда сериозни сътресения, дори ако се стигне да предсрочни парламентарни избори – всичко това е залегнало в съвременните конституционни текстове. Велислав Величков си позволи и един личен коментар, след разясненията по конституционните текстове и по повод върнатите два мандата за съставяне на правителство – на ГЕРБ и на „Има такъв народ“. „Изборите не са игра на табла, за да проиграваме очакванията на хората в тази несигурна днешна обстановка“, каза г-н Величков.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg