Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири радиопиеси за духа на Великден

Радиотеатърът ви предлага да чуете четири извънредни излъчвания на радиопиеси, духовно свързани с големия християнски празник Великден.

30 април – „Разбойникът Варава“ от Стефан Гечев
Известно е, че разбойникът Варава е бил освободен в чест на празника Песах и на неговото място на кръста Иисус Христос принася своята саможертва заради спасението на човечеството. Стефан Гечев - поет, преводач, романист, всестранно надарена личност, проследява постепенното осъзнаване от Варава на грандиозния факт, че Бог е загинал вместо него – затворника, убиеца, разбойника. Участват артистите: Богдан Глишев,Мариус Донкин, Невена Мандаджиева, Стоян Алексиев, Красимир Марианов, Итьо Итев, Албена Хаджиева, Юлиан Станишев, Олег Иличов, Манол Кънов. Режисьор: Маргарита Благиева.

3 май – „Забравените от небето“ от Екатерина Томова
Запис на спектакъла по една от най-великолепните български книги, събрала историите на неколцина столетници, които авторката превърна във филигранна литература. У старците на Екатерина Томова живее мъдростта на земята и небето, а те стоят на прага между двата свята – вероятно най-сложното и дълбоко място в човешкия живот, където тялото съвсем изтлява, но пък духът мощно се възвисява. Моноспектакъл на Златина Тодева. Постановката е на Юлия Огнянова.

4 май – „Звезда без име“ от Михаил Себастиан
Пиеса за неумолимостта и вечността на любовта. Превод: Огнян Стамболиев. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев, Николай Антонов, Милена Кънева и Митко Новков. Режисьор: Христо Симеонов - Риндо.

6 май – „Добродушните смокове“ от Йордан Радичков
Радиопиесата е написана специално за Радиотеатъра, спечелила е и първа награда на конкурс за радиопиеса, проведен през 1998 година. В записа ще чуете и гласа на самия Радичков. В постановката участват Жорета Николова, Светлана Янчева, Таня Шахова, Христо Гърбов, Деси Красова. Режисьор – Иван Добчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02