В десетата година от началото си, програмата се отваря към всички училища в страната. Това се налага в отговор на многобройни запитвания от директори, които досега нямаха възможност да наемат учители от „Заедно в час“, уточнява Гергана Ефремова, мениджър Институционални партньорства. С доста събран опит и укрепнала мрежа от съмишленици, програмата продължава да набира кандидати за учители, да ги обучава и да ги подкрепя в работата им. Показателно е, че дори без материалното подпомагане, което беше осигурявано в първите години, кандидати не липсват. Не са малко и новите учители, които остават в системата на средното образование и след втората година ангажимент към организацията.
От страна на приемащите училища най-важно се оказва как педагогическият екип посреща новите учители. Тук основна е ролята на ръководителя, който подготвя и организира наставничество, подкрепа и условия за добър професионален диалог между опитните педагози и младите учители, споделя Илка Стоименова, директорка на 159 ОУ в софийския квартал Челопечене. Училището е партньор на „Заедно в час“ от 2016 г., в него са работили и все още работят 10 учители, подготвени по програма „Нов път в преподаването“, като някои от тях продължават да преподават в училището и след завършването на програмата. В последната година, когато училищата преминаха към дистанционна работа, присъствието на млади кадри с много добра техническа подготовка се оказа особено полезно за организирането на учебния процес, добавя госпожа Стоименова.
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg