На 6 май честваме Деня на храбростта и празник на Българската армия. Традиционният военен парад в София ще бъде заменен с пеши строй пред Паметника на незнайния войн в столицата.
Там ще бъде извършен и водосвет на знамената на Българската армия.
В небето над София ще започнат демонстрациите с авиационна техника. Такива ще има и над авиобаза "Граф Игнатиево".
С оглед на спазването на противоепидемичните мерки, концертът, който е по традиция на 5 май, който се случи във вчерашната вечер, се състоя на откритата сцена на “Алеята на бележитите българи“ в парк “Борисова градина“.
Днес, в празничния ден, военнослужещи от Българската армия ще представят своите бойни способности. Представяне на умения и бойна техника ще има в Казанлък, Варна и в учебния център в Црънча.
В град Казанлък, в района на 61-а механизирана бригада, военнослужещи ще демонстрират способности с бойната техника на въоръжение на Сухопътните войски.
На Морската гара във Варна военнослужещите от ВМС ще покажат елементи от операция за опазване на морската сигурност, а в Учебния център „Црънча“ силите за специални операции ще демонстрират способности при провеждане на специално разузнаване и действия за обезвреждане на терористи.
Как ВВМУ “Н. Й. Вапцаров“ отбелязва Деня на храбростта и Българската армия?
Темата коментира в “Нашият ден“ адм. проф. Боян Медникаров началник на Висшето Военноморско Училище.
“Днешният ден е специален за всеки военнослужещ. За всеки, свързал живота си с армията. Различен е, защото все пак посрещаме празника в една по-особена обстановка, която в някаква степен ограничава нашите възможности. Но въпреки това е един специален ден, ден на равносметка и ден за празник.“
Какво не знаем за ВВМУ “Н. Й. Вапцаров“
“Това, което не знаем за нашето училище, е фактът, че в момента то е на второ място в света в класацията на Международната асоциация на морските университети. Това е една класация, включваща над 70 престижни университета от цял свят. Това е сертификат за качество за процесите, които протичат в нашето училище и престижа на неговите дипломи.“
Курсантите
“Много умни млади хора, добре мотивирани, които правят своя логичен и обоснован избор, избирайки нашето училище. Те са различни от нашите поколения, но имат много ценни качества. Представиха се блестящо по време на пандемичната обстановка. Грижиха се за своите болни колеги.“
“Нашите курсанти се изявяват отлично и не само в учебните занятия, те се увличат от наука, от спорт, имат много силно социално присъствие. Удовлетворени сме от факта, че през последните години училището доста сериозно увеличи броя на приеманите курсанти. Бяха разкрити нови военни специалности.“
“Нашето училище се утвърждава като високотехнологичния университет на въоръжените сили, това е една тенденция, която само може да ни радва.“
Повече за това кой са най-желани специалности във ВВМУ можете да чуете от звуковия файл. Във файла можете да чуете и откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад.
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg