Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВВМУ “Н. Й. Вапцаров“ в Деня на храбростта и Българската армия

Снимка: БГНЕС

На 6 май честваме Деня на храбростта и празник на Българската армия. Традиционният военен парад в София ще бъде заменен с пеши строй пред Паметника на незнайния войн в столицата.

Там ще бъде извършен и водосвет на знамената на Българската армия.

В небето над София ще започнат демонстрациите с авиационна техника. Такива ще има и над авиобаза "Граф Игнатиево".

С оглед на спазването на противоепидемичните мерки, концертът, който е по традиция на 5 май, който се случи във вчерашната вечер, се състоя на откритата сцена на “Алеята на бележитите българи“ в парк “Борисова градина“.

Днес, в празничния ден, военнослужещи от Българската армия ще представят своите бойни способности.  Представяне на умения и бойна техника ще има в Казанлък, Варна и в учебния център в Црънча.

В град Казанлък, в района на 61-а механизирана бригада, военнослужещи ще демонстрират способности с бойната техника на въоръжение на Сухопътните войски.

На Морската гара във Варна военнослужещите от ВМС ще покажат елементи от операция за опазване на морската сигурност, а в Учебния център „Црънча“ силите за специални операции ще демонстрират способности при провеждане на специално разузнаване и действия за обезвреждане на терористи.


Как ВВМУ “Н. Й. Вапцаров“ отбелязва Деня на храбростта и Българската армия?

Темата коментира в “Нашият ден“ адм. проф. Боян Медникаров началник на Висшето Военноморско Училище.

“Днешният ден е специален за всеки военнослужещ. За всеки, свързал живота си с армията. Различен е, защото все пак посрещаме празника в една по-особена обстановка, която в някаква степен ограничава нашите възможности. Но въпреки това е един специален ден, ден на равносметка и ден за празник.“

Какво не знаем за ВВМУ “Н. Й. Вапцаров“

“Това, което не знаем за нашето училище, е фактът, че в момента то е на второ място в света в класацията на Международната асоциация на морските университети. Това е една класация, включваща над 70 престижни университета от цял свят. Това е сертификат за качество за процесите, които протичат в нашето училище и престижа на неговите дипломи.“

Курсантите

“Много умни млади хора, добре мотивирани, които правят своя логичен и обоснован избор, избирайки нашето училище. Те са различни от нашите поколения, но имат много ценни качества. Представиха се блестящо по време на пандемичната обстановка. Грижиха се за своите болни колеги.“

“Нашите курсанти се изявяват отлично и не само в учебните занятия, те се увличат от наука, от спорт, имат много силно социално присъствие. Удовлетворени сме от факта, че през последните години училището доста сериозно увеличи броя на приеманите курсанти. Бяха разкрити нови военни специалности.“

“Нашето училище се утвърждава като високотехнологичния университет на въоръжените сили, това е една тенденция, която само може да ни радва.“

Повече за това кой са най-желани специалности във ВВМУ можете да чуете от звуковия файл. Във файла можете да чуете и откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05