На 12 май отбелязваме Световния ден на медицинските сестри. Отбелязва се от 1974 г. Инициативата е на Международния съвет на медицинските сестри (ICN). Датата е определена според рождената дата на Флорънс Найтингейл (1820 - 1910) – английската медицинска сестра, която организира отряд санитарки да оказват помощ на ранените по време на Кримската война. Тя създава и разработва първата система за подготовка на средни и младши медицински кадри във Великобритания.
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. д-р Каролина Любомирова, заместник-ректор по учебна дейност на МУ-София. Преподавател и ръководител на Катедра “Трудова медицина“.
“Честит празник! Жалеем много здраве и ентусиазъм в упражняването на тази изключително трудна и отговорна професия.
Обстановката последната година доказа значението на всички медицински специалисти и особено техния недостатъчен брой в България. В това отношение бих искала да кажа, че Факултетът по обществено здраве е първата университетска структура в България, която обучава медицински сестри по новото европейско законодателство.
Тъй като през 2007 г., по време на предприсъединителната програма на ЕС по глава “Образование“, обучението на медицински сестри се осъществява вече във Факултети и образованието им от полувисше преминава във висше във образователно-квалификационна степен бакалавър.
Това е в съответствие с европейските изисквания от 4600 часа. При нас то се осъществява в 4 години – 3 години плюс 1 година практическо обучение.
Така че в този продължителен период, 14-годишен, в който обучаваме в нашия Факултет, забелязваме различни тенденции по отношение на броя на кандидатите.
За съжаление не е положителна тенденцията, ако преди 14 години по няколко души кандидатстваха за едно място, то сегашната тенденция е по един най-много до двама.
Тъй като обучението е продължително и трудно, след това знаете, че реализацията е трудна. В смисъл, че има голям недостиг, но в това отношение трябва да се помисли за едно сътрудничество между Министерството на образованието, към което имаме отговорност за обучение с Министерство на здравеопазването, което след това вероятно да разработи стратегия и програми за реализацията на тези медицински сестри с оглед тяхното по-добро развитие и условия на труд.“
Медицинската сестра попада в списъка на приоритетни специалности на Министерство на образованието
“Да, това стана в резултат на наши дългогодишни усилия за комуникация между Министерство на здравеопазването на Образованието. Във връзка с тази комуникация и наше настояване те бяха приети в приоритетните.
Но, за да се увеличи броят на кандидатите, е необходимо нещо повече, а именно те да бъдат присъединени в списъка на защитените медицински специалности, което би дало възможност на много кандидати, тъй като това е свързано с освобождаване на такси и други привилегии, които те биха могли да имат.
Това би дало възможност на повече кандидати, които ги възпира такса за обучение. Но не само заплащането е гаранция за по-високия брой.
Например сега през миналата година много наши студенти и медицински сестри участваха в програмите за доброволчество в Covid отделения. Също така организирахме специални практики за тях по време на тази пандемия.
Така че хората имат желание за обучение, но след това трябва да се осигури и тяхната реализация, за да имат по-голямо желание.“
Откъде трябва да дойде сътрудничеството
“Това зависи от няколко институции, тъй като ние отговаряме за обучението. Имаме желание от работодатели от големи университетски болници и от други да разработват програми за тяхно следдипломно обучение.
Или различни други стимули, който биха могли да привлекат тези изключително ценни специалисти на съответните работни места и най-вече задържането им в тях.
Общият брой на обучаващи се студенти в бакалавърските програми за година е 185 души. Примерно във Факултета по обществено здраве сме дали заявка за 100 медицински сестри държавна поръчка.
Но имаме готовност, както миналата година, тъй като кандидатстудентската ни кампания продължава по-дълго време, така че даваме възможност на кандидати по-дълго време да заявяват своето желание за участие в изпитите.
И по този начин, независимо, че сме подали 100 броя, имаме готовност и за повече. Капацитетът на Факултета по обществено здраве е много голям.
Тъй като катедрата по Здравни грижи, която обучава медицински сестри, е с най-голям числен състав.“
Тенденции
“През този 14-15-годишен период сме се съобразявали с тенденцията в кандидатстването и съответно сме по-гъвкави по отношение на формите за прием. За да може да облекчим кандидат-студентите и в същото време да ги мотивираме за работа в бъдеще.
Подготовка
“Разполагаме с различни модели, на които обучаващите се стартират своето обучение, още в първи курс. Различни интерактивни модели, които дават възможност те да са готови при среща с пациента, вече да са усвоили редица манипулации, които трябва да познават.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg