Съвсем навреме, а може би дори с известно закъснение, в края на миналата година в София отвори врати първата по рода си споделена работилница. Нейните 400 квадрата площ и машините, разположени на тях, са достъпни за всеки, който иска да създава, да изработи проекта си, бил той студентски или плод на смело въображение, да експериментира и да се вдъхновява в процеса на работа. Освен пространството и оборудването, екипът на работилницата споделя и опита си както в работата с различните машини – от фреза и грънчарско колело до 3D принтер и CNC рутер, така и опита си изобщо в създаването на неща.
Ето и екипа:
Георги Комсалов е учил архитектура в Университета по строителство и геодезия. Занимава се с дигиталната и техническа част. Води курсове по 2D и 3D чертане, както и по-специализирани – CNC фрезоване и 3D принтиране. От 8 години се занимава с изработка на макети.
Борис Калайджиев е възпитаник на Националната художествена академия със специалност порцелан и стъкло. Води курсове по керамика, дърворезба и пластични изкуства. От 20 се занимава с изработка на макети.
Ясен Недялков е завършил архитектура в Университета в Нотингам, Великобритания. Практикуващ архитект, който смята, че пътят към добрия и хуманистичен дизайн минава през работата с ръце. От 4 години е част от екипа на работилницата.
Ралица Шайкова е студентка по архитектура в УАСГ и преди година се включва в екипа заради студентски проект.
Споделената работилница на четиримата отговаря на една нараснала потребност на хората да създават сами нещата от бита си, да творят активно и да обменят опит как се правят вещите. Тази потребност се заражда и разраства с машинизирането и дехуманизирането на производството – все фактори, заради които човекът губи опита си за света и за ежедневието си. С много по-бързи темпове, отколкото си мислим. Да изработиш фигура от дърво или шкаф, да направиш скулптура или макет на сграда, да създадеш бижу или дори лодка, да докоснеш материала с ръцете си и той да оживее под тях и заедно с тях – това са възможностите, които една споделена работилница предлага. Тя предлага и много повече – общност, изградена от хора с мисия, визия и знание.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg