На 15 май от 10 до 17 часа ще се проведе на открито първото издание на Пролетния благотворителен артфестивал в градина „Вдъхновение“ в Божурище. Събитието ще се състои в Центъра за защитена заетост, в който работят младежи със специални потребности. Организатори са сдружение „За децата – 2017“ и фондация „Be pART“.
Мисията на фестивала е да подпомогне ремонтирането на старата сграда в двора на центъра и създаването на по-добри условия за младежите, работещи там. Мечтата ми е в обновения център да имат условия за рехабилитация, творчески дейности, обучение и подходяща адаптирана среда за различни дейности, за да бъдат по-здрави, по-пълноценни, способни и готови за живота.
„През месец юли 2020 г. започнахме изграждането на първия Център за защитена заетост в България по проект към Агенция за хората с увреждания. Създадохме достъпна градина за трудова рехабилитация и социална интеграция за хора с множество трайни увреждания. При нас са назначени 15 човека на 4-часов трудов договор на длъжност „градинар“. Отглеждаме зеленчуци и цветя. Имаме две оранжерии, едната от които е пригодена за хората с двигателни нарушения.
Младежите са изключително щастливи, чувстват се полезни и мотивирани. Сред тях има хора, които за първи път получават заплата в живота си. Градината, която създадохме кръстихме „Вдъхновение“, защото тези хора наистина ни вдъхновяват – най-изпълнителните, трудолюбиви и положителни хора, които познавам. Обичам ги!“, споделя Милена Боева, ръководител на проекта за Центъра за защитена заетост в Божурище и председател на сдружение „За децата – 2017“.
Идеята за провеждането на Пролетния артфестивал в градина „Вдъхновение“ е на Милена Попова, създател на фондация „Be pART“. Тя работи всяка седмица с младежите и вече заедно са провели 50 творчески ателиета.
„Щастлива съм, че вече и аз съм част от екипа на градина „Вдъхновение“. Тези младежи, с всичко това, което умеят и постигат, са пример и дават надежда и увереност на много други като тях, че са способни, полезни и ценни. Мисията им е вдъхновяваща и носи надежда и на други хора с подобни проблеми, които биха могли да последват примера на Милена Боева. И да знаят, че е възможно да допринесат за изграждането на един модерен рехабилитационен и творчески център за деца и младежи със специални потребности“, споделя още Милена Попова.
Младите хора от градина „Вдъхновение“ са подготвили за гостите на предстоящия Пролетен арт фестивал интересни творчески работилници и благотворителен базар с ръчно изработени от тях подаръци. Посетителите ще могат да си закупят и пресни зеленчуци, отгледани в градината и да помогнат с труд и материали.
Събраните средства от фестивала ще бъдат използване за ремонта и изграждането на бъдещия комплекс за рехабилитация, интеграция и социална работа за деца и младежи с увреждания в двора на Центъра за защитена заетост в Божурище.
От 18:30 ч. в Унгарския културен институт "Лист" ще се състои премиерата на поетичната книга "Маслен нос" от Владислав Христов. Книгата ще представи Виолета Кунева. "В тази книга всяко стихотворение е реалност, подредена и самоподредила се. През нея прозират неизвестното, необясненото, съществуващо независимо от всекидневието, способно..
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg